Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemanovy úkoly pro BIS by mohl projednat výbor sněmovny. Dle Rakušana jde o osobní antipatie prezidenta

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Úkoly, které podle Českého rozhlasu-Radiožurnál zadal Bezpečnostní informační službě (BIS) prezident Miloš Zeman, by se mohl zabývat i bezpečnostní výbor sněmovny. Šéfovi výboru Radku Kotenovi (SPD) to navrhl předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan.

Zeman podle Radiožurnálu požaduje například jména ruských špionů v ČR, v pondělí ho kvůli tomu kritizovala většina opozičních stran. Rakušan v úterý novinářům ve Sněmovně řekl, že požadavek hlavy státu může ohrozit mezinárodní postavení kontrarozvědky.

Případem se bude ve středu zabývat senátní výbor pro bezpečnost, ve čtvrtek pak sněmovní komise pro kontrolu BIS. „Poslal jsem panu předsedovi bezpečnostního výboru (sněmovny) návrh, aby toto bylo projednáno i na nejbližším zasedání bezpečnostního výboru,“ řekl Rakušan.

Zeman si podle Rakušana svým počítáním s BIS „vyřizuje účty a osobní antipatie“ k šéfovi kontrarozvědky Michalu Koudelkovi. BIS autenticky a sebevědomě označuje kritická bezpečnostní rizika, Zeman ale může ohrozit její postavení v mezinárodním prostředí, když požaduje informace z „živých kauz“, dodal Rakušan. „Každá tajná služba na světě si logicky chrání své zdroje, dostáváme se do momentu, který může znamenat vážné bezpečnostní riziko pro ČR,“ uvedl.

Zeman chce podle Radiožurnálu od BIS také doložit, jaké operace ruské zpravodajské služby v Česku podnikají nebo jací Češi s nimi spolupracují. Bývalý ředitel BIS Stanislav Devátý v pondělí řekl, že by Zemanovi informace o ruských špionech nepředával. Považoval by to za bezpečnostní riziko. Podle dalšího někdejšího představitele české kontrarozvědky Jiřího Růžka by měla vláda ve spolupráci s BIS posoudit, zda podobný úkol nenaruší zpravodajské operace.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Policisté kontrolují řidiče.. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Policisté kontrolují řidiče.. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

Policisté kontrolují řidiče.. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...