31. března 2019 14:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemanovy útoky na státní zástupce jsou neakceptovatelné, řekl Hamáček. Odmítl je i Kubera

Místopředseda vlády a předseda sociální demokracie Jan Hamáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místopředseda vlády a předseda sociální demokracie Jan Hamáček. | foto: ČTK

Praha Vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček odmítl stejně jako předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) útoky politiků na státní zástupce. Uvedli to v neděli v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce v reakci na vyjádření prezidenta Miloše Zeman. Případné odvolání ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) není podle Hamáčka „na stole“. Ani k odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana není důvod.

„Není možné útočit na státní zastupitelství, orgány činné v trestním řízení si vedou velmi dobře. Ty útoky nemůžu akceptovat, žádná zásadní pochybení nevidím,“ uvedl Hamáček.

Ani podle Kubery není důvod, aby státní zástupci byli dehonestováni. „Měli bychom odlišovat slovní útoky, které s realitou nemají nic společného,“ uvedl Kubera v souvislosti s kritickými výroky hlavy státu.

Prezident Zeman se ve čtvrtek kriticky vyjádřil vůči šéfovi olomouckých vrchních žalobců Ivo Ištvanovi. Bylo to v souvislosti s nedávným policejním zásahem v Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kvůli údajnému ovlivňování tendru na výběr dálničního mýta. Prezident Zeman se už dříve v této věci zastal šéfa ÚOHS Petra Rafaje, když uvedl, že důvodem k Rafajově odchodu by měl být až pravomocný rozsudek.

Hamáček uvedl, že se chce zřejmě příští týden sejít s Rafajem, který čelí kritice za to, že se kvůli tendru na mýtné sešel jak s premiérem Andrejem Babišem (ANO), tak s místopředsedou hnutí Jaroslavem Faltýnkem. „Schůzky na benzinkách a po recepcích jsou neakceptovatelné,“ uvedl Hamáček.

Případné personální změny ve vládě nejsou podle Hamáčka na programu nejbližší koaliční rady. „Je právo hnutí ANO si ministra vyměnit, viděl bych jiné kandidáty než ministra Kněžínka,“ řekl Hamáček. Výzvám k odchodu čelí hlavě ministr dopravy Dan Ťok a ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (oba za ANO), ta nejnověji kvůli vykázání zástupce Tchaj-wanu z jednání na ministerstvu na žádost čínského velvyslance.

Kubera označil toto rozhodnutí Novákové za nepřípustné a nekompetentní. Připustil i možnost jejího odvolání. Odvolány pro nekompetentnost by měly být tři čtvrtiny vlády ANO a ČSSD. Hamáček označil krok Novákové za selhání jejího úřadu.

ČTK

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.