Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
10. března 2013 10:55, aktualizováno  11:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman bude bydlet v Lumbeho vile, podepíše euroval

Vratislav Mynář a Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vratislav Mynář a Miloš Zeman | foto: Mafra, Dalibor Gluck

PRAHA Prezident Miloš Zeman potvrdil spekulace, že se kancléřem Pražského hradu stane současný šéf Strany práv občanů - Zemanovci Vratislav Mynář. Zeman nepředpokládá, že Mynář zůstane nadále partajním předsedou.

Hynek Kmoníček

Datum a místo narození: 22. října 1962, Pardubice

Vzdělání: hudební věda (titul PaeDr) arabština a angličtina, postgraduální studium hebrejštiny, arabštiny a moderní historie Blízkého východu na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě

Dosavadní funkce: velvyslanec ČR v Austrálii (od 2010)

Předchozí praxe: koncertní hráč na loutnu a kytaru a učitel hudby, pak přednášel angličtinu a arabštinu a moderní historii Blízkého východu na univerzitách; od r. 1995 zaměstnancem ministerstva zahraničních věcí

Šéfem zahraničního odboru se podle očekávání stane diplomat Hynek Kmoníček, prezidentovou mluvčí bude Hana Burianová. Zeman také oznámil, že se jeho novým sídlem stane Lumbeho vila, zejména kvůli jeho manželce Ivaně.

Zeman to řekl v diskusním pořadu Partie v televizi Prima Family. "Kancléř je full time job a předseda SPOZ, předpokládám, také full time job," vysvětlil nový prezident, proč očekává, že se Mynář vzdá své stranické funkce.

Zeman se již také rozhodl, kde bude bydlet. Prezidentovým novým domovem se stane Lumbeho vila. "Manželka si přeje psa, zlatého retrívra, takže jsme se rozhodli pro Lumbeho vilu," vysvětlil Zeman.

Miloš Zeman bude po dobu svého mandátu bydlet v Lumbeho vile.

Miloš Zeman bude po dobu svého mandátu bydlet v Lumbeho vile.

Volba papeže a restituce

Zeman se vyjádřil také k volbě papeže. "Může být výraznou morální a politickou autoritou, jako byl Jan Pavel II.," míní nová hlava státu. Podle něj je funkce papeže především příležitostí, záleží prý hlavně na osobnosti, která se papežem stane.

Hana Burianová

Vzdělání: studuje politologii

Praxe: dle dostupných informací pracuje nebo pracovala jako právní asistentka, byla mluvčí volební kampaně Miloše Zemana

Členství v politických stranách: předsedkyně místní organizace Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ) v Praze 12

Pro Miloše Zemana a stranu SPOZ pracuje už několik let. Své názory publikuje na internetovém blogu.

Zeman se zmínil také o tématu církevních restitucí: "Pokud neprojde žaloba u Ústavního soudu, nemůže prezident do věci nijak zasahovat," shrnul svůj postoj Zeman.

Prezident v pořadu televize Prima Family mimo jiné řekl, že jako vrchní velitel ozbrojených sil, vidí smysl armády především ve dvou oblastech. Jako první jmenoval roli armády v integrovaných záchranných složkách, například při povodních. Druhou pak podle Zemana tvoří zahraniční mise a boj proti mezinárodnímu terorismu. Váží si například českých vojáku v Afghánistánu, které chce navštívit. O přesném termínu této návštěvy zatím jedná.

Miloš Zeman byl hostem Partie na Prima Family.

Miloš Zeman byl hostem Partie na Prima Family.

Dolních deset milionů

Zeman a média

Zeman prý nebude odmítat ani sdělovací prostředky, i když je jejich častým kritikem. Jako výjimku jmenoval Lidové noviny a Mladou frontu Dnes. Prostřednictvím ostatních médií občanům složí účty ze své činnosti.

Miloš Zeman se vrátil ke svým dolním deseti milionům, se kterými se chce v době svého prezidentského mandátu často setkávat a hovořit s nimi. Vhodným fórem je podle něj setkávání na náměstích, na která by lidé měli chodit dobrovolně.

Dalším aktuálním tématem nastoleným moderátory byl problematický projekt sKaret ministra práce a sociálních věcí, který Zeman zkritizoval slovy: "Kdyby pan ministr Drábek ve své funkci nedělal nic, byl by prospěšnější."

Jeho první prioritou je ale očekávané doplnění Ústavního soudu, v němž už podle slov pronesených v Prima Family již pokročil.

Zeman a Evropská unie

V přístupu k Evropské unii Miloš Zeman na svého předchůdce nenaváže. Sám se poněkolikáté označil za eurofederalistu, který však není pro integraci směřující napřiklad ke společné evropské policii. Ta má být zřizována jednotlivými státy.

Podepíše ale Klausem odmítaný doplněk lisabonské smlouvy, který se týká nového záchranného fondu eurozóny - Evropský stabilizační mechanismus. Václav Klaus měl dokument za zrůdnou a absurdní věc a odmítl ho podepsat přes to, že jej schválil parlament a k podpisu prezidenta vyzval Senát.

Zeman dnes řekl, že se bude řídit rozhodnutím parlamentu, byť podpis vnímá především jako symbolickou věc.Mechanismus se totiž týká jen zemí platících eurem a podle Zemanova odhadu se Česká republika k jednotné evropské měně připojí nejdříve až za pět let. "Platí takové to, řekněme, pochybovačné ano," prohlásil nový prezident, který sám sebe označil za eurofederalistu a přívržence společné evropské měny.

khuKarel Hrubeš, mačMartina Černotová
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Sny mladých o bydlení narážejí na mizivé úspory, většina na hypotéku nedosáhne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ceny bytů dál rostou a dostupnost bydlení pro mladé rodiny se stále zhoršuje. Jak ukazuje průzkum Hypoteční banky,...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!