30. října 2017 9:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemanův ceremoniální kameňák a první derniéra, komentuje tisk státní vyznamenání

Miloš Zeman při udílení státních vyznamenání. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman při udílení státních vyznamenání. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA „Zemanova první derniéra“, „Zemanův ceremoniální kameňák“ či „součást kampaně za znovuzvolení“. Tak v pondělí označují české noviny v komentářích sobotní předávání státních vyznamenání prezidentem Milošem Zemanem při příležitosti státního svátku a seznam oceněných. Noviny se pozastavují zejména nad jménem publicisty a komentátora Petra Žantovského, který od Zemana obdržel medaili Za zásluhy prvního stupně.

Lidové noviny ze seznamu oceněných vybraly Petra Žantovského, připomínají především jeho angažmá v 80. letech. „V březnové Melodii ročníku 1985 uveřejnil naprosto neuvěřitelný text, který Jiří Černý s odstupem velmi trefně nazval manifestem žurnalistického oportunismu a posrpnového kolaborantství,“ připomíná redaktor LN.

LN si ve sloupku na titulní straně všímají i zdravotního stavu prezidenta, který podle deníku za jediný rok „strašlivě sešel“.
„Hlava státu ještě loni přednesla suverénní a dlouhý projev, letos byl kratší, zaškobrtávala a zadýchávala se. Ještě loni chodil Zeman za vyznamenanými, letos museli i muže o generaci starší přivést za Zemanem. Ještě loni připnul každému medaili na hruď, letos nedokázal ani to,“ všímají si LN.

Podle Hospodářských novin Zeman využil oslavu státního svátku jako součást kampaně za znovuzvolení, a to „dokonalou podprahovou manipulací“. Jak proslov, tak seznam vyznamenaných byly podle HN dobře srozumitelnými vzkazy jeho voličům. „Zatímco projev představoval defenzivní složku Zemanova boje za znovuzvolení, udělené medaile Za zásluhy byly už čistou ofenzivou,“ píše list. Podle něj je pozoruhodné, že se prezident v projevu téměř zcela vyhnul politice. „... nechce si to u žádného z politických aktérů rozházet víc, než je nutné,“ konstatují HN.

Seznam oceněných je podle HN „chytrý, vpravdě zemanovský mix“. „Zeman dobře ví, kdo ho volí, a tak, i když ví, že leckoho bude ocenění režiséra (Zdeňka) Trošky považovat přinejlepším za kameňák, vyplatí se mu to,“ míní.

Mladá fronta DNES v komentáři o „Zemanově první derniéře“ soudí, že Zeman při výběru medailistů nepodlehl nebezpečí. „Nejedna z 39 vyznamenaných osobností je sice jeho krevní skupina, ale vyslovení kamarádi a pobočníci na seznamu nejsou,“ píše MfD. Mudrování o tom, kdo si státní vyznamenání zaslouží, je podle deníku věčné. „Zeman je v tomto alespoň konzistentní, už dříve dekoroval mnohé zástupce kultury, která snese označení masová,“ připomíná s tím, že i Václav Havel měl svého Miloše Formana a Václav Klaus Milana Knížáka či Jiřinu Jiráskovou. 

Zeman podle listu nezapomněl, že neuděluje jen nějakou plaketu Miloše Zemana, nýbrž nejvyšší řády oceňující jedinečný přínos pro celou zemi. „Uvidíme, jak si s tím v roce stého výročí republiky poradí ten další. Byť se možná bude jmenovat Miloš Zeman,“ uzavírá MfD.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz