Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Zemanův fond dárce příliš neláká, nejvíce přispívá sám prezident

Česko

  10:00
PRAHA - Prezidentské konto, jehož výtěžek jde na pomoc Fondu ohrožených dětí, dárce příliš neláká. Na účet zřízený Milošem Zemanem v posledním roce přispívá pouze pár posledních mohykánů. Ve výpisu dárců se objevují stále stejná jména. A lidí, kteří pošlou alespoň pětistovku, bylo za uplynulý měsíc jen 13. Zbytek přispěvatelů posílá výrazně nižší částky, klidně i korunové či dokonce haléřové.

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Jihomoravského kraje. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Hrad je ale s poklesem zájmu dárců zřejmě smířen. „Jsme rádi za každý, byť malý, příspěvek,“ řekl LN mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

Paradoxní je, že mnohem více lidí přispívalo na samém počátku existence fondu, kdy konto ovšem sloužilo zcela jinému účelu. Výtěžek tehdy ještě nepomáhal dětem, ale plynul na symbolické splácení státního dluhu. Téma zadlužení státu přitom Zemanovi sloužilo hlavně jako druh politického marketingu, díky němuž si mohl občas „rýpnout“ do jiných politiků. Že šlo spíše o PR, je zřejmé, když porovnáme více než bi lionový státní dluh s pouhými několika miliony, které se na jeho „splacení“ podařilo vybrat.

Štědrý Zeman

Jenže mediální humbuk, který prezident kolem své tehdejší protidluhové iniciativy spustil, dokázal zpočátku nalákat množství přispěvatelů. Mezi přední donátory fondu se zařadili jeho blízcí spolupracovníci či lidé, kteří v jeho očích chtěli něco znamenat. Peníze proto poslali hradní kancléř Vratislav Mynář, šéf prezidentské kampaně Vladimír Kruliš, někdejší odborový předák Jaroslav Zavadil, vlivný právník spojený s ČSSD Miroslav Jansta, sociálnědemokratičtí hejtmani Michal Hašek a Jiří Zimola, ale i exministři Zemanovy „vlády sebevrahů“ z konce 90. let Miroslav Grégr a Jaroslav Palas.

Po změně účelu fondu na charitativní je situace jinačí. Za uplynulý rok je nejštědřejším dárcem s přehledem samotný Zeman. Prezident každý měsíc přispívá třetinou svého platu, za rok to v součtu dělá 720 000 korun. Na druhém místě jsou s výrazným odstupem firmy CCA Group a Sellier & Bellot, které jednorázově darovaly každá 200 000. Rovným stotisícem pak přispěly společnosti Agrostroj Pelhřimov a TTS Energo.

Až za nimi je další dárce z kategorie jednotlivců. Velvyslanec v Berlíně Tomáš Podivínský zasílá 5000 každý měsíc, za rok tak daruje 60 000. Necelých 50 000 vložil do fondu guvernér České národní banky Jiří Rusnok, který stál v čele úřednického kabinetu, jehož vznik si Zeman prosadil po pádu Nečasovy pravicové vlády.

Dalším přispěvatelem blízkým prezidentovi je šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, který poslal 25 000 a třeba hradní mluvčí Jiří Ovčáček letos v lednu daroval fondu 8000 korun.

A šetřivý Mynář

Na kontě je nyní okolo 780 000, tedy jen o něco málo víc, než do něj během roku ze své kapsy pošle Zeman. Další peníze ale ještě přibudou. „Ve prospěch fondu bude navíc ještě připsán jeden milion korun. Jde o výtěžek z charitativního plesu,“ uvedl Ovčáček.

Na rozdíl od doby, kdy byl fond určen ke splácení dluhu, se ale Zemanovi nedaří k dobročinnosti přesvědčit svůj hradní tým. Kancléř Mynář naposledy přispěl 50 000 korunami v říjnu 2015, vycházející hvězda prezidentského protokolu Kruliš dokonce ještě o rok dříve. A jméno klíčového poradce hlavy státu Martina Nejedlého byste mezi dárci hledali marně, není tam ani jednou.

Jak on, tak Mynář přitom neváhají pořádat na Hradě nákladné večírky. Kancléř například tento týden oslaví narozeniny na párty, která bude stát okolo 300 000 korun a přijde na ni i zpěvák Daniel Hůlka. Poradce přes energetiku Nejedlý uspořádal podobně pompézní oslavu o rok dříve.

NEJŠTĚDŘEJŠÍ DÁRCI OD ČERVNA 2016 DO ČERVNA 2017

■ Prezident Miloš Zeman: 720 000

■ Firma CCA Group: 200 000

■ Firma Sellier & Bellot: 200 000

■ Firma Agrostroj Pelhřimov: 100000

■ Firma TTS Energo: 100 000

■ Tomáš Podivínský (velvyslanec v Berlíně): 60 000

■ Jiří Rusnok (expremiér a guvernér ČNB): 48 000

■ Květa Bambasová: 26 000

■ Jaroslav Hanák (prezident Svazu průmyslu a dopravy): 25 000

■ Milan Šrámek: 24 000

■ Iva Kaňáková: 22 000

■ Ludmila Holadová: 10 000

■ Aleš Michl:10 000

■ Firma Lizdroj: 9000

■ Jiří Ovčáček (mluvčí prezidenta): 8000

Částky jsou uvedeny v korunách