Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko

‚Zemanův‘ generál se stal viceprezidentem Aera Vodochody. Stát se na mě vykašlal, řekl Pilc

Rostislav Pilc foto:  Petr Topič, MAFRA

Původní zpráva
Počet vysoce postavených bývalých důstojníků, pro něž nemá stát uplatnění, ale byznys ano, roste. Patří mezi ně nově i generál ve výslužbě Rostislav Pilc. V důsledku ztráty bezpečnostní prověrky v roce 2015 opustil post náčelníka prezidentovy vojenské kancléře. Rozhodnutí se bránil u soudu a loni certifikát získal zpět.
  20:00

Do služeb Miloše Zemana se přesto nevrátí. Dle informací serveru Lidovky.cz dostal nabídku od zbrojařské skupiny Omnipol, která spoluvlastní výrobce cvičných bitevníků Aero Vodochody. Nově byl jmenován jejím viceprezidentem.

‚Zemanův voják’ se hlásí do služby. Exnáčelník Pilc získal prověrku na přísně tajné, chce zpátky na Hrad

„Stát o mne nejevil zájem, ačkoli jsem získal bezpečnostní prověrku. S Hradem jsem se prakticky nedomluvil. Pochopil jsem, že jedná způsobem ,slibem nezarmoutíš.‘ Když jsem nyní dostal nabídku od majitele Aera Vodochody, přijal jsem ji. Stát se na mě vykašlal,“ řekl pro Lidovky.cz Pilc.

Ve společnosti Aero Vodochody bude mít bývalý šéf Vojenského zpravodajství na starosti bezpečnost budov, ostrahu letiště v Odoleně Vodě i kybernetickou obranu.

Mluvčí Aera Tobiáš Tvrdík nechtěl personální změny a nástup Rostislava Pilce do podniku komentovat. Společnost minulý týden oznámila novou vlastnickou strukturu. V té budou mít dominantní postavení maďarský finančník Kristóf Szalay-Bobrovniczky, který je považován za spojence premiéra Viktora Orbána. Pětinový podíl připadá na Omnipol, rodinnou firmu zbrojaře Richarda Hávy.

Nový Aero L-39NG na Dnech NATO v Ostravě
Letoun L-39NG na letecké základně Sliač

Pilc pro Lidovky.cz popsal svoje nové úkoly v roli viceprezidenta Aera takto: „Nabídli mi zajímavou práci, která odpovídá mým představám a schopnostem. Budu mít na starosti kompletní bezpečnost společnost. Ta zahrnuje fyzickou, kybernetickou i administrativní bezpečnost. Vše co se týká zabezpečení Aera.“

Zahraniční trhy

Zásadní pro rozvoj leteckého výrobce bude prodej nejnovějších strojů L-39 NG. Maďarsko, jehož piloti se historicky cvičí na strojích z Vodochod, zvažuje nákup tuctu letounů. Podle informací serveru Lidovky.cz měl dokonce závod navštívit maďarský premiér Viktor Orbán, který byl na návštěvě Česka minulý týden. Avšak vyjednávání transakce ještě nebylo u konce a formálním vlastníkem byla ještě firma Penta. Proto také z tohoto setkání sešlo. 

Nakonec do Aera přijela delegace ministrů zahraničí Česka a Maďarska. Ještě zajímavější však může být i jednání s českou armádou. Už několik let probíhá vyjednávání Aera se státním podnikem LOM Praha, který přes Centrum leteckého výcviku zajišťuje armádě školení nových pilotů.

Aero se snaží o to, aby LOM pořídil čtveřici strojů L-39 NG do své flotily. „Nejenom ministerstvo obrany, ale i LOM Praha intenzivně jedná se zástupci Aera Vodochody,“ potvrdil minulý týden ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Kariérní peripetie

Pilc kvůli odebrané prověrce žaluje NBÚ. Chtějí mne profesně zlikvidovat, tvrdí

Podobně pestrá jako skladba potenciálních kupců výrobků Aera je i Pilcova kariéra. Už před šesti lety Lidovky.cz upozornily na fakt, že generálovi odebral Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) bezpečnostní prověrku. Bylo to v době, kdy zastával funkci náčelníka Vojenské kanceláře na Hradě, do níž ho jmenoval Miloš Zeman.

V médiích se spekulovalo o jeho „závadových“ kontaktech na ruské podnikatelské kruhy v Česku.

Stejně tak se ale objevovala ještě jedna možná příčina. A sice, že šlo o údajnou mstu za stíhání bývalých důstojníku Vojenského zpravodajství. Pilc totiž svědčil proti bývalým kolegům v kauze Jany Nečasové (dříve Nagyové). Ta podle soudu zneužila VZ k sledování své sokyně v lásce a manželky premiéra Radky Nečasové. Kvůli případu si vyslechli pravomocné rozsudky Pilcův nadřízený šéf armádních špiónů Ondrej Páleník, jeho nástupce Milan Kovanda a Jan Pohůnek, ředitel odboru kontroly a vnitřní bezpečnosti zpravodajské.

Po vypuknutí kauzy Nagygate v roce 2013 se stal Pilc ředitelem armádní tajné služby. Později z této pozice přešel na Hrad.

Ztráta prověrky? Opravdu?

Že nejde o obyčejný případ okolo ztráty Pilcovy prověrky naznačuje i následný soudní ping-pong. Městský soud v Praze totiž loni shledal, že NBÚ postupoval nezákonně. Loni mu navíc NBÚ musel prověrku po téměř dvouletém prověřování na nejpřísnější stupeň – přísně tajné – znovu vydat.

Ačkoli podle Pilce mezi ním a prezidentem Zemanem existovala domluva, že se vrátí na místo náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta, pokud prověrku dostane, dodnes se tak nestalo. Vysvětlení se Hrad brání. „K tématu nemám žádný komentář,“ uvedl jen stručně na dotaz Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta.

Po odchodu z Hradu pracoval Pilc pro Řízení leteckého provozu (ŘLP). Nyní se vrátil do vojenského prostředí ale v byznysu.

Legenda Aero

  • Aero Vodochody s 1300 zaměstnanci patří mezi letecké výrobce s více než stoletou historií. Drží světový unikát v počtu vyrobených vojenských cvičných letounů, vyrábí také části křídel pro Airbus A220 či komponenty pro vojenský dopravní letoun Embraer C-390 Millennium. Společnost s vlastním letištěm se stará též o servis flotily armádních L-159 Alca.
  • Před třemi roky firma představila novou verzi cvičného proudového stroje L-39 NG. Právě s ním chce uspět na zahraničních trzích od Vietnamu přes Senegal až po Maďarsko.
  • V minulém týdnu společnost potvrdila novou vlastnickou strukturu.Aero Vodochody vlastní společnost HSC Aerojet, v níž má většinový podíl vlivný maďarský finančník Kristóf Szalay-Bobrovniczky, který je považován za spojence maďarského premiéra Orbána.
  • Menšinovým podílníkem je firma Omnipol, jež patří rodině zbrojaře Richarda Hávy.
  • Jednání o prodeji firmy vedl její dosavadní vlastník – společnost Penta – nejméně dva roky. V minulosti se Aero potýkalo s finanční ztrátou způsobenou mimo jiné investicí do vývoje nového L-39 NG.
  • Prezidentem Aera Vodochody je Viktor Sotona, exšéf pardubické firmy ERA, již vlastní Omnipol.
Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...