31. prosince 2013 13:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemanův projev jsem neviděl, ale neměl vizi, říká Klaus

Exprezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exprezident Václav Klaus. | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Bývalý prezident Václav Klaus podle svých slov nesledoval vánoční poselství svého nástupce ve funkci Miloše Zemana. Soudí, že porušení tradice novoročních projevů a přesunutí prezidentovy řeči na Vánoce bylo zbytečné.

Exprezident mluvil s novináři poté, co v sídle televizní stanice Prima předtočil svůj novoroční rozhovor. K obsahu Zemanova poselství se nechtěl vyjadřovat. Vnímá prý ale kritické ohlasy na řeč svého nástupce.

Projev podle něj nebyl vizí a návodem, kam má země směřovat. Jeho samotného by prý v prezidentské funkci nikdy nenapadlo zrušit tradici novoročních projevů hlavy státu.

ČTĚTE TAKÉ:

Klaus novinářům neprozradil, co v předtočeném speciálním díle diskusního pořadu Partie pronesl. Využil prý pouze nabídky Primy i s ohledem na to, že v televizním éteru bude na Nový rok chybět tradiční prezidentský projev.

Zeman své vánoční poselství pronesl 26. prosince. Jeho předchůdci hovořili vždy na Nový rok. Prezident však poukazuje na to, že tradice novoročních projevů je přežitkem z doby komunismu. Sám se hlásí k masarykovské první republice.

ČTĚTE TAKÉ:

Politici jeho projev hodnotili převážně jako bilanční a nekonfliktní. Některým v něm ale chyběl pohled do budoucnosti. Mediální odborníci měli Zemanův projev za sebestředný.

Prezidenta na internetu po jeho vánočním poselství většina lidí kritizovala. Více než čtyři pětiny příspěvků na českých zpravodajských serverech nebo sociálních sítích, které se týkaly Zemana, vyzněly negativně, uvedla po projevu společnost Yeseter Now.

Lidovky.cz, ČTK