Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemanův protiútok: Soudce Baxa se mi mstí

Prezident Miloš Zeman, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman, ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Miloš Zeman přešel do protiútoku vůči bývalému šéfovi Nejvyššího správního soudu (NSS) Josefu Baxovi, který v posledních dnech nahlas hovoří o­hradním nátlaku na justici. Prezident tvrdí, že se mu bývalý předseda NSS mstí za to, že proti jeho vůli jmenoval novým předsedou soudu jeho někdejšího místopředsedu Michala Mazance. Baxa včera v České televizi zopakoval, co mu na Mazancovi vadilo – že bude muset za tři roky funkci opustit kvůli věku.

„Je to trošku nízkost, nechci-li říci ubohost. On si opravdu toužebně přál, aby doktor Mazanec, který mu předtím dělal místopředsedu, nebyl jeho nástupcem,“ řekl Zeman v TV Barrandov. Na moderátorovu otázku, zda se mu Baxa mstí, přitakal.

Zeman mi nabízel post předsedy Ústavního soudu za ‚správné‘ rozsudky, řekl soudce Baxa komisi

Hlava státu tvrdí, že nezasahuje do živých kauz ani se nepokouší soudnictví ovlivňovat. Prezident naopak naznačil, že je to NSS, kdo činí rozhodnutí pod tlakem. „Zastávám názor, že NSS je příliš ovlivňován ekologickými aktivisty,“ řekl na jeho adresu.

Podle Baxy však prezident opakovaně a nejenom veřejně říká, jak by soudy měly rozhodovat i­v­živých kauzách. Jako příklad uvedl některé verdikty správních orgánů.

Baxa přirovnal vyjádření prezidenta Miloše Zemana o tom, jak by měl NSS rozhodovat ve věci nejmenování tří vysokoškolských docentů profesory, k výměnnému obchodu.  Uvedl to ve středu při jednání sněmovního podvýboru pro justici ke kauze možného ovlivňování soudců Hradem.

Zeman mu podle něho při soukromých hovorech opakovaně naznačoval, že by se mohl stát předsedou Ústavního soudu. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář pak namítl, že Zeman pouze seznamoval Baxu se stanovisky a že Baxova tvrzení nejsou zcela pravdivá.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!