Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemanův 'solární' tým si bude vyměňovat informace

Prezident Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman | foto: MAFRA - Anna Vavríková

PRAHA Tým prezidenta Miloše Zemana k prošetření solárního byznysu bude sloužit hlavně k výměně informací mezi zainteresovanými skupinami. Pokud však narazí na podezřelé okolnosti, bude je policejní část skupiny moci prošetřit.

"Zatím se expertní tým nesešel," řekl v úterý jeden z jeho členů, první náměstek policejního prezidenta Václav Kučera. Prezident chce solární boom vyšetřovat, protože podle něj jde o "tunel".

Skupina si bude vyměňovat informace podobně jako obdobné uskupení v případě otrav pančovaným alkoholem. "Nejedná se o žádnou komisi, spíše tým. Cílem je především sdílení a předávání informací. Jedná se tedy o standardní záležitost, obdobně spolu instituce spolupracují například v případu metyl," sdělila ČTK mluvčí ministerstva vnitra Denisa Čermáková.

Parlamentní komise nic nevyšetří

Podle mluvčího Energetického regulačního úřadu Jiřího Chvojky půjde komisi mimo jiné o to zmapovat "šedé zóny", které žádná instituce nekontroluje, nebo kde se naopak kontrola dubluje. Úřad podle něj již nyní začíná hloubkové kontroly velkých fotovoltaických elektráren.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Zeman chtěl vlastní komisi k solárnímu byznysu proto, že například parlamentní komise podle něj nic nevyšetří. "Pokud zjistíme jakoukoli trestnou činnost, budeme na ni určitě reagovat," řekl ČTK Kučera. Podle něj již nyní u policie funguje skupina, která solární byznys prošetřuje. "Ta pravomoc, kdyby se cokoli zjistilo i v rámci dalšího prošetřování, určitě nezůstane jen na nějaké zprávě nebo konstatování," upřesnil Kučera. V současnosti už jsou prý některé podezřelé případy stíhány.

V prezidentské komisi mají být nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman či vyslanci Energetického regulačního úřadu. Podle Kučery se tým zatím nesešel. "Čekáme na první výzvu," řekl v úterý ČTK. Čermáková uvedla, že se uskutečnila schůzka, které se kromě Kučery zúčastnili první náměstek ministra vnitra Jaroslav hruška, náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák a předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.

Přehnaná podpora solárníků

Podle televize Prima Family je členem skupiny i šéf Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala. "My už jsme činnost zahájili, vyměnili jsme si kontakty a ustavili jsme hlavní skupinu, která se bude scházet a vyměňovat si informace," sdělil televizi Kala.

Zeman se kvůli podle něj přehnané podpoře solárníkům postupně setkal s ředitelem Bezpečnostní informační služby Jiřím Langem, nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem, prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu Kalou, prezidentkou Energetického regulačního úřadu Vitáskovou a ministrem vnitra Janem Kubicem. Navrhl jim vytvoření společného týmu, "který by se tímto největším tunelem v českých ekonomických dějinách seriózně zabýval".

ČTĚTE TAKÉ

Solární sdružení se proti označování majitelů malých fotovoltaických instalací za tuneláře ohradila. Za jádro problému označila velké elektrárny na polích, z nichž část vlastní polostátní energetická společnost ČEZ.

,

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...