Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemanův účet na splácení státního dluhu přesáhl milion korun

Česko

  19:56
PRAHA - Na speciálním prezidentském účtu se doposud sešlo zhruba 1,2 milionu korun určených pro splácení státního dluhu. Zadlužení ČR přitom na konci loňského roku činilo skoro 1,7 bilionu korun. Prezident Zeman se na Pražském hradě sešel s deseti přispěvateli fondu, který představil loni v červnu.

Miloš Zeman se rozhodl v evropských volbách podpořit sociální demokracii v čele s Janem Kellerem. foto: ČTK

Mezi nimi byl i Pavel Drs, který na účet posílal nejprve korunu denně. Nyní posílá zhruba dvě koruny každý den.

Zeman po setkání řekl, že vyslechl řadu zajímavých osobních příběhů od jednotlivých dárců. "Zvláště pak upozorňuji na člověka, který dává na tento fond korunu denně, protože já to oceňuji jako dobrou recesi," řekl Zeman.

Zadlužený stát znamená nesvobodný

"Můj motiv nebyl recese, nebo to, že bych snad chtěl fond vydírat na poplatcích, ale je to moje přesvědčení, že zadlužování státu je opravdu špatná věc. Protože ten, kdo je zadlužený, je nesvobodný, dá se velmi jednoduše manipulovat a velmi jednoduše vydírat," řekl Drs.

ČTĚTE TAKÉ:

U banky se prý dopředu informoval, jestli zasíláním pouze korunové částky ve skutečnosti neubere fondu peníze, které ústav strhne za bankovní poplatky. "Pro jistotu jsme si zařídili, že čtyřkorunový poplatek za příjem na účtu nám PPF banka nebude účtovat, takže zisk tohoto fondu je opravdu čistá koruna denně," uvedl Zeman.

Přispívá i Zeman

Více než milionová částka na účtu je součtem všech příspěvků, včetně těch, které dává samotný Zeman. Prezident se rozhodl každý měsíc přispět částkou 60.000 korun, tedy třetinou svého platu. "Už bylo řečeno, a to bude brzy realizováno, že po překročení jednoho milionu korun budou zakoupeny státní dluhopisy, ale nikoli za tím účelem, aby na nich fond vydělával. My budeme řešit to, jak ty dluhopisy vypořádat tak, aby vlastně jsme pomohli státu se splacením státního dluhu," řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Podle něj Hrad uvažuje například o tom, že by dluhopisy po nákupu vrátil zpět ministerstvu financí. "Ale nechci předbíhat, to bude řešit správní rada nadačního fondu," řekl Ovčáček. Zeman chce prý zřízením fondu motivovat lidi s vyššími příjmy, aby se na krácení státního dluhu podíleli.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat