28. května 2019 8:27, aktualizováno  10:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Země Visegrádské čtyřky navrhnou na předsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče

Maroš Šefčovič, neúspěšný kandidát na post slovenského prezidenta. Nyní má... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maroš Šefčovič, neúspěšný kandidát na post slovenského prezidenta. Nyní má... | foto: Reuters

Praha Středoevropské země seskupené v takzvané visegrádské čtyřce (V4) budou navrhovat na post předsedy Evropské komise jejího současného místopředsedu a nedávného kandidáta na slovenského prezidenta Maroše Šefčoviče.

Napsaly to v úterý Hospodářské noviny (HN) s odvoláním na několik zdrojů z okolí premiéra Andreje Babiše (ANO) a z Evropské komise. Konkrétní jedno jméno nového předsedy EK by měl europarlamentu navrhnout řádný unijní summit v červnu.

Předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil by považoval dosavadního místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče za kvalitního kandidáta na předsedu komise. Evropská lidová strana (EPP), do které spadá TOP 09, je však nejsilnější frakcí a má svého kandidáta, řekl v úterý Pospíšil novinářům ve Sněmovně. „ Je to zkušený politik. Je dobře, když náš region přijde se zajímavým jménem. Ta debata bude několik dní probíhat na úrovni lídrů EU, já doufám, že lídři zohlední výsledky evropských voleb,“ řekl.

Der Spitzenkandidat

Eurovolby, které skončily v neděli, přes ztrátu desítek mandátů vyhrála Evropská lidová strana (EPP). Už dala najevo, že se i letos hodlá držet systému takzvaných „vedoucích kandidátů“ a jako nástupce Jeana-Claudea Junckera bude prosazovat svého nynějšího „spitzenkandidáta“, Němce Manfreda Webera.

Končící předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Končící předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Francouzský prezident Emmanuel Macron ale nechce, aby byl tento princip automatický. Agentura Reuters s odvoláním na zdroj z Elysejského paláce uvedla, že Macron věří, že dokáže získat na svou stranu většinu šéfů států a vlád EU, kteří se sejdou v úterý v Bruselu. Ještě před odpoledním jednáním se francouzský prezident odděleně setká například s premiéry zemí V4.

V souvislosti s postem předsedy EK se objevují také další jména. Spekuluje se o zájmu nizozemského místopředsedy komise Franse Timmermanse nebo španělského ministra zahraničí Josepa Borella.

Šanci má i brexitový vyjednavač Barnier

O funkci se ve volbách do Evropského parlamentu ucházeli například i výrazné tváře liberální frakci ALDE Guy Verhofstadt a Margrethe Vestagerová či český europoslanec Jan Zahradil, který byl lídrem konzervativní frakce ECR. Před volbami se objevovaly spekulace, že Macron bude chtít prosadit do čela Evropské komise unijního brexitového vyjednavače Michela Barniera.

Podle HN by státy V4 mohly nakonec podpořit právě Barniera nebo například viceprezidentku Světové banky Kristalinu Georgievovou výměnou za to, že se Šefčovič stane šéfem unijní diplomacie a vystřídá tak Federiku Mogheriniovou.

V úterý dopoledne se sejdou vůdcové parlamentních frakcí. Právě tam se čeká první debata o obsazení postu předsedy Evropské komise. Toho Evropskému parlamentu navrhují premiéři a prezidenti členských zemí „s přihlédnutím k výsledkům voleb do EP“. Večer se v Bruselu sejdou šéfové států a vlád 28 zemí EU, kteří by měli dát mandát předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi k vyjednávání o obsazení vrcholných unijních funkcí.

Summit EU se koná 20. a 21. června. Tusk chce mít do tohoto termínu otázku předsedy EK vyřešenou. Na plenárním zasedání europarlamentu ve Štrasburku v polovině července by pak mohl být nový předseda Evropské komise zvolen.

  • Šefčovič je členem EK od roku 2009, v současnosti je místopředsedou EK pro energetickou unii. Kandidoval v letošních březnových prezidentských volbách na Slovensku s podporou vládní strany Směr-Sociální demokracie. Ve druhém kole ho porazila liberální právnička a občanská aktivistka Zuzana Čaputová.
  • V předvolební kampani se Ševčovič prezentoval jako praktikující křesťan a zmiňoval svou víru v Boha, slovenský list Denník N nicméně vypátral, že v červnu roku 1989, tedy jen pět měsíců před takzvanou sametovou revolucí, byl Šefčovič přijat do komunistické strany. Politik, který o členství v KSČ usiloval od roku 1987, dříve tvrdil, že stranická legitimace mu kvůli sametové revoluci doručena již nebyla. Jeho přihlášku získal Denník N z pražského archivu a zveřejnil ji na svém webu. Šefčovič dále v kampani zdůrazňoval svou nadstranickost a nezávislost, v kampani ale vystupoval na mítincích vládní strany Směr-SD. Ke straně má blízko, mimo jiné v roce 2004 vedl její kandidátku do Evropského parlamentu.
  • V EU vystřídal Šefčovič v říjnu 2009 odstoupivšího Jána Figela a převzal oblast školství, vzdělávání, kultury a mládež. Zůstal i v druhé komisi vedené Josém Barrosem, kde byl komisařem pro institucionální vztahy a administrativu, měl na starosti vztahy komise k Evropské radě a parlamentu, a stal se také místopředsedou EK. Od podzimu 2014 převzal agendu energetické unie, což je projekt, se kterým přišel někdejší polský premiér a nynější předseda Evropské rady Donald Tusk. „Energetická unie je pro Slovensko strategickou otázkou,“ uvedl podle serveru Euroskop k zisku portfolia Šefčovič. Slovensko totiž patří mezi státy, které jsou v EU nejvíce závislé na dodávkách ze zahraničí.
  • Loni na podzim se Šefčovič vážně ucházel o post vedoucího kandidáta evropských socialistů ve volbách do Evropského parlamentu (EP), což by mu v případě úspěchu pootevřelo cestu do čela komise. Začátkem listopadu ale podpořil druhého uchazeče, Franse Timmermanse z Nizozemska. HN dnes s odvoláním na několik zdrojů z okolí premiéra Andreje Babiše (ANO) a z EK napsaly, že středoevropské země seskupené v takzvané visegrádské čtyřce (V4) budou Šefčoviče navrhovat na post předsedy komise. Konkrétní jméno nového předsedy EK by měl europarlamentu navrhnout řádný unijní summit v červnu.
  • Maroš Šefčovič se narodil 24. července 1966 v Bratislavě. Studoval Vysokou školu ekonomickou, mezi roky 1985 a 1990 pak byl studentem na Moskevském státním institutu mezinárodních vztahů (MGIMO), který produkoval za minulého režimu elitní komunistické diplomaty, později absolvoval také Právnickou fakultu Univerzity Komenského.
  • Začínal ještě v československé diplomacii, poprvé vyjel na ambasádu do Zimbabwe (1991 až 1992). V éře samostatného Slovenska působil na ambasádě v Kanadě a byl také slovenským velvyslancem v Izraeli.
  • Zastával řadu vedoucích funkcí na slovenském ministerstvu zahraničních věcí, mimo jiné byl zástupcem ředitele odboru zemí EU a NATO, koncem 90. let působil jako zástupce vedoucího slovenské mise SR u Evropských společenství, na MZV v Bratislavě později vedl sekci evropských záležitostí. Předtím, než se stal slovenským eurokomisařem, působil Šefčovič pět let jako velvyslanec a stálý představitel Slovenské republiky u Evropské unie v Bruselu.
  • Je ženatý a má tři děti.
ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...