Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zemědělci dnes hnojí pole – mlékem

Česko

Výkupní ceny mléka jsou příliš nízké, stěžují si farmáři a organizují další protest. Část zemědělců ho ale nepodporuje

PRAHA „Krajním a zoufalým gestem“, jak nazval vylití půl milionu litrů mléka na česká pole šéf Agrární komory Jan Veleba, budou dnes protestovat čeští zemědělci proti nízkým výkupním cenám mléka.

Akce se koná na osmi místech v Česku a podle Veleby si jej organizují sami farmáři v regionech. „Agrární komora tyto zemědělce podporuje a staví se za ně,“ řekl Veleba. Pole poblíž obce Puklice u Jihlavy, Oslavan na Brněnsku, u Bořitova na Blanensku, v jižních Čechách, na Náchodsku a Plzeňsku budou tak nečekaně „pohnojena“ mlékem, které farmáři podle svých slov vyrábějí hluboko pod náklady.

Mlékárny platily za litr mléka v září průměrně necelých šest korun. Podle zemědělců je reálná cena včetně přiměřeného zisku kolem čtyřiceti eurocentů za litr, což je asi deset korun. Na těchto hodnotách se ale cena mléka pohybovala naposled v lednu loňského roku. Od té doby prudce klesala.

Podle údajů Agrární komory se v Česku snížil počet dojnic od roku 1993 z milionu na zhruba 380 tisíc. Kvůli nízkým výkupním cenám mléka a jeho přebytku na evropském trhu se prý stavy dojnic nadále rychle snižují.

„Vylévání mléka jeho cenu nezvýší“ Podle Veleby by se během dvou až tří let mohl počet dojnic v Česku snížit až na necelých 200 tisíc kusů. To by podle něj v zemědělství připravilo o práci čtyřicet tisíc lidí a v příbuzných oborech dalších až třiačtyřicet tisíc. Uvedl, že deset procent mléčných farem v průzkumu komory letos ukončilo činnost a dalších dvacet procent o tom uvažuje. Agrární komora sice protestující zemědělce podporuje, další zemědělské organizace se ale k vylévání mléka na pole staví velmi zdrženlivě. „My mléko vyrábíme, nevyléváme ho. Vylévání mléka jeho cenu nezvýší, nepohne to s ní ani o haléř,“ řekl LN předseda Svazu marginálních oblastí Milan Boleslav. Jeho svaz sdružuje tisíc farem v horských a podhorských oblastech. „Příčina nízké ceny mléka je jednoduchá, na trhu v EU je ho hodně,“ uvedl Boleslav a dodal, že Evropská unie nespustila obranné mechanismy, jako například exportní subvence.

Do mléka napumpuje peníze i ministerstvo Farmáře produkující mléko podpoří i Ministerstvo zemědělství. Česko od roku 2010 počítá s podporou trhu s mlékem tak, že převede až 3,5 procenta národních přímých plateb na „speciální programy“ a upřednostní právě mléko. Z peněz, které by mohly jít například na na ekologické zemědělství nebo zlepšení životních podmínek zvířat, bude tak dotované prakticky výlučně jen mléko. Dohromady do roku 2013 jde o 3,3 miliardy korun bez ohledu na to, jak se bude cena mléka vyvíjet. Tento návrh ministerstva zemědělství nijak nenadchl již zmíněný Svaz marginálních oblastí.

Posledním krokem ze strany EU je podle mluvčího ministerstva zemědělství Petra Vorlíčka začlenění produkce mléka mezi sektory, pro které lze v případě krizové situace přijmout zvláštní opatření.

Graf

Mléčný spor v číslech

Zemědělci vylijí dnes na pole asi 500 tisíc litrů mléka

To odpovídá sedmi procentům denní produkce, která činí 7,3 milionu litrů

Mlékárny v září nakupovaly v průměru mléko za 5,99 korun za litr. Průměrná cena od začátku roku je 6,05 korun za litr

Od začátku roku do konce září vykoupily mlékárny od českých producentů 1,74 miliard litrů mléka za necelých 10,6 miliard korun

Nákup mlékárenských podniků v ČR v tis. litrů

Výkupní cena mléka

Autor: