Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stop úhorům! Krajem projela protestní kolona traktorů s vlajkami

Česko

  9:06aktualizováno  15:40
Tři desítky zemědělců z Frýdecko-Místecka, Novojičínska i odjinud dnes na svých traktorech projely v koloně Moravskoslezským krajem, chtěly tak upozornit na neutěšenou situaci v zemědělství a přimět k diskusi ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL). Traktoristé sice na některých místech dopravu zkomplikovali a zpomalili, jejich úmyslem ale nebylo silnice blokovat.

Jako hlavní důvod nespokojenosti uvádějí farmáři dlouhodobě podfinancování zemědělství. Svou akcí chtějí přinutit ministra resortu k diskusi.

Akce začala v deset hodin dopoledne v Horních Tošanovicích na Frýdecko-Místecku, kam přijely zhruba tři desítky zemědělců. Více než dvacítka traktorů, některé i s přívěsy, pak v koloně vyjely na protestní jízdu.

Na většině strojů vlály české vlaječky, jízdu provázelo troubení klaksonů. Předjet tuto kolonu bude pro případný osobní vůz velmi složité, ne-li nemožné, na užších silnicích mohou mít problémy i vozidla jedoucí v protisměru.

Spoluorganizátor protestu Marián Kaleta, který hospodaří na Třinecku řekl, že protest směřuje k tomu, aby ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) přijel do regionu a začal problémy zemědělců řešit. „Chceme, aby viděl, jak se hospodaří, co se děje. Nahoře nemají vůbec představu,“ řekl Kaleta. Ten se svými kolegy už na ministerstvo poslal dopis, ve kterém ministra k akci vyzývá.

Ministr Výborný přislíbil účast na mimořádném jednání agrárníků

Iniciativa upozorňuje například na to, že výše dotací jsou po řadu let stejné. Náklady zemědělců ale rostou. Přibývá i byrokracie. „Tohle není zemědělství, ale šikana,“ uvedl v dopise ministrovi.

Poukazuje i na to, že mizí kvalitní zemědělská půda. Místo polí vznikají průmyslové haly či fotovoltaické elektrárny. „Chceme vědět, co bude dál. Situace už je neúnosná,“ řekl Kaleta.

„Největší problém je, že prodáváme pod výrobní náklady, a je to takto už druhé žně,“ přiblížil situaci Jaromír Kublák, který vede rodinnou farmu ve Fryčovicích na Frýdecko-Místecku.

Ministr Výborný v reakci na protest uvedl, že se v pátek zúčastní mimořádného jednání předsednictva Agrární komory ve Větrném Jeníkově o situaci v Česku i celé Evropě. Podle něj jsou problémy českého zemědělství velmi podobné těm evropským.

Například ochrana zemědělské půdy před zastavěním halami či sklady, po které čeští zemědělci volají, se podle ministra už řeší. „Novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu máme ve druhém čtení a přesně na toto pamatujeme,“ řekl ministr ČTK.

Proti škrtání dotací protestují už několik dní blokádami němečtí zemědělci. Také na jihu Francie blokují zemědělci balíky slámy dálnici A64. Vadí jim zejména finanční zátěž a přísné ekologické normy, které považují za nepřiměřené.

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!