Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemědělci zítra zablokují dopravu na Malé Straně

Odborový svaz zemědělců zvolil k protestu balíky slámy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odborový svaz zemědělců zvolil k protestu balíky slámy. | foto: Jan NevyhoštěnýLidovky.cz

PRAHA V Praze budou ve středu letos již podruhé demonstrovat zemědělci. Protest začne v 11:00 na Hradčanském náměstí a po skončení úvodních projevů se podle organizátorů až 4000 demonstrantů vydá Nerudovou ulicí na pochod na Malostranské náměstí. Poslancům, jednajícím v nedaleké sněmovně o státním rozpočtu pro příští rok, poté předají své požadavky, přičemž hlavním je navýšení rozpočtu resortu o 1,5 miliardy korun. Akce by měla skončit do 13:00.

Podle organizátorů nehrozí, že by protest skončil střety s policií či zapalováním balíků slámy, jak tomu bývá při podobných akcích v některých jiných státech Evropy. Šéf Agrární komory Jan Veleba přesto nevyloučil, že by individuálně mohlo dojít i k radikálnějším projevům některých demonstrantů.

Do Prahy se ve středu chystají zemědělci z celé republiky. Početné výpravy hlásí například agrárníci z Hradeckého, Pardubického či Olomouckého kraje.

Stát zemědělcům v době, kdy na ně dopadá ekonomická krize, především v podobě nízkých výkupních cen jejich produkce, prý nepomáhá tak, jak to činí vlády západoevropských zemí.

Protest bude mírnější

Policisté se v souvislosti se středeční demonstrací připravují především na dílčí opatření v dopravě. Protože se má protest odehrát v lokalitě, která není provozem výrazně zatížená, půjde o případné krátkodobé uzavírky, které bude policie řešit až na místě. Dnes to řekl pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan s tím, že se policie bude vždy snažit nalézt pro řidiče náhradní trasy. Na demonstraci pak podle něj bude dohlížet několik desítek policistů.

Zemědělci protestují

Středeční protest bude již několikátou podobnou akcí zemědělců v letošním roce. Březnové demonstrace proti dotační politice EU a nízkým výkupním cenám mléka se zúčastnilo v Praze kolem 8000 lidí z tuzemska i zahraničí.

Koncem června kvůli mléku blokovaly zemědělské stroje na několika místech republiky dálnice. Naposledy dali farmáři o sobě vědět na konci října, kdy v několika krajích rozlévali na polích mléko.

Požadovaných 1,5 miliardy korun podle Agrární komory zajistí, aby nebyl rozpočet zemědělství v roce 2010 nižší než letošní. Společně s přesunem čtyř miliard v rámci stávajícího rozpočtu by navíc peníze zajistily plné dorovnání přímých plateb a zabránily prohloubení rozdílů v dotacích českých zemědělců a jejich kolegů ve starých členských zemích EU. Ti stále berou na dotacích víc než zemědělci ze zemí, které do unie vstupovaly od roku 2004.

Rolníci chtějí akcí zároveň veřejnost upozornit na podle nich nedobrý vývoj odvětví, zejména klesající úroveň živočišné produkce. Poslední živočišnou komoditou, ve které je Česko soběstačné, je mléko, uvádějí. Jeho producenti mají však v důsledku nízkých výkupních cen komodity v současnosti existenční problémy.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu
Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu

Ráda bych s vámi sdílela svůj příběh o tom, že rakovina bolet může. A doufám, že to alespoň jedné váhající může pomoct s rozhodováním, jestli jít...