Země na Chebsku se stále třese, už ale mírněji než o víkendu

Autor: ,
  10:10aktualizováno  10:10
Zemětřesný roj mezi Chebskem a Sokolovskem, který začal v noci na sobotu, pokračuje. Stále se objevují drobné otřesy, ty nejsilnější vyhodnotily automatické měřící stanice na magnitudo nad stupněm dva.

Záznam sobotních otřesů země na Chebsku. | foto: FB Zemětřesení na Chebsku

Od soboty nejsilnější otřes byl v pondělí ráno po čtvrt na osm, kdy automatické stanice uvedly sílu 2,74. I v neděli přístroje zaznamenaly tři otřesy o síle přes dva stupně. Vyplývá to z údajů Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Otřesů v této intenzitě si za běžných podmínek obvykle lidé ani nevšimnou. Mohou ale zaznamenat nezvyklé zvuky, případně mírné otřesy.

Data z automatických stanic, které jsou na severním Chebsku, následně seismologové upřesňují, přesné hodnoty tak mohou být ve výsledku odlišné, obvykle nižší. Ale i sobotní silnější otřes zaznamenali lidé v okolí, všimli si především doprovodných zvukových efektů.

Epicentra otřesů jsou v hloubce přibližně deset kilometrů východně od Lubů u Chebu a severně od Nového Kostela. Pondělní silnější otřes byl pak v hloubce 13,7 kilometru nedaleko Libockého Dolu. Slabších otřesů byly za poslední dny desítky.

Oblast kolem Nového Kostela nebo Lubů u Chebu je charakteristická výskytem častých zemětřesných rojů. I ty nejsilnější otřesy mají ale obvykle magnitudo, kterým se označuje výchylka pohybu půdy při zemětřesení, do tří stupňů.

Západočeskou zemětřesnou oblast od roku 1985 detailně monitoruje seismická síť WEBNET. Měřící stanice provozuje Geofyzikální ústav ve spolupráci s Ústavem struktury a mechaniky hornin. Stanice jsou rozmístěny tak, aby obklopovaly hlavní ohniskovou oblast Nového Kostela.

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...