14. září 2016 15:36, aktualizováno  16:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemětřesení v OVB. Kvůli skandálům poradců končí tři vysocí manažeři

Dokument Rada nad zlato o praktikách finančních poradců. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dokument Rada nad zlato o praktikách finančních poradců. | foto: Rada nad zlatoReprofoto

PRAHA Ani ne měsíc po upozornění na případ studenta Jakuba Charváta, kterého OVB Allfinanz žaluje za natočení dokumentu o kontroverzních praktikách finančních poradců, došlo k zemětřesení v řadách vrcholového managementu firmy. V OVB by měli končit tři zemští ředitelé, jeden z nich letos získal i anticenu za přístup k poradenství.

„Byla ukončena spolupráce se třemi vedoucími spolupracovníky společnosti OVB Allfinanz ČR. V běhu jsou příslušné formální procesy. Protože se jedná o obchodní vztahy, nebudeme věc dále komentovat,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí OVB Jiří Reichl.

Ke změně došlo ani ne měsíc po skandálu ohledně filmu mladého režiséra Jakuba Charváta, který natočil dokument o kontroverzních praktikách společnosti. Jak upozornil server Lidovky.cz, firma OVB chtěla snímek „zakázat“ a studenta dokumentaristiky nyní žaluje a požaduje 100 tisíc odškodné.

Vedení firmy prý došla s kontroverzními poradci trpělivost. „Rozhodli jsme se nadále netolerovat chování menšiny, které poškozuje drtivou většinu poctivých poradců,“ uvedl předseda představenstva OVB Allfinanz Miroslav Řezník.

Podle spekulací serveru Poradci-sobě.cz se jedná o zemské ředitele Martina Zoubka, Lukáše Lichtenberka a Jana Koktu.

Některá jména údajně končících ředitelů jsou dobře známá. Například Martin Zoubek v minulosti čelil kritice za svou poradenskou činnost. Letos získal od Asociace finančních poradců anticenu za negativní přístup k finančnímu poradenství.

Snímek Rada nad zlato.
Film Rada nad zlato o praktikách společnosti OVB.

„Ty důvody (proč anticenu dostal) ukázalo třeba video Rada nad zlato. V jejich struktuře to takto funguje dlouhodobě,“ přiblížil důvod, proč Zoubek „cenu“ dostal, prezident Asociace finančních poradců Vladimír Švorba.

Zdůvodnění udělení anticeny už ale na stránkách asociace není. „Kontaktoval nás právní zástupce pana Zoubka a tak jsme to potom upravovali. Na stránkách jsme to vymazali,“ tvrdí Švorba.

O kroku OVB už byla informována i Česká národní banka a Unie společností finančního zprostředkování, které je OVB členem.

Podle serveru Investujeme.cz v roce 2014 na Profi Konferenci o Zoubkovi dokonce Petr Borkovec z konkurenční poradenské firmy Partners prohlásil, že „Zoubkovci jsou průser pro celý trh“.

‚Odchází jen maskoti‘

Mladý dokumentarista Jakub Charvát.

Mladý dokumentarista Jakub Charvát.

Mladý režisér Jakub Charvát, který svým filmem o poradcích vyvolal diskuzi, je ke kroku společnosti skeptický. „V tuto chvíli to vnímám jako gesto, které může klidně vyznít naprázdno. Podobné odchody jsme tu již měli. Podstatné bude, jestli se v budoucnu opravdu změní fungování vnitřní firemní kultury. Z toho co vím, zatím odchází jen její maskoti,“ míní Charvát.

Firma OVB dostala od České národní banky několik pokut. Letos v březnu musela společnost zaplatit rekordních pět milionů za to, že prodávala investiční životní pojištění jako spoření, čímž podle ČNB porušili poradci „zákaz užívání nekalých obchodních praktik“.

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.