Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Zemi vylidňuje cholera, ale Mugabeho zajímá jen moc

Česko

Zimbabwský diktátor se bojí, že se ho Američané a Britové chystají svrhnout.

HARARE/PRAHA Jihoafrická Musina čelí už dlouhé měsíce náporu uprchlíků ze sousedního Zimbabwe. Když si na ně místní konečně začali zvykat, objevilo se něco, co je a azylanty znovu rozdělilo: cholera.

Stačí se dnes zajít podívat k tamní nemocnici. Zpravodaj deníku The Washington Post barvitě vykreslil, jak praská ve švech – koneckonců je v ní jen 80 lůžek. Nemocní museli být proto „hospitalizovaní“ v areálu před nemocnicí.

„V provizorních stanech tam před nemocnicí leží víc než stovka dospělých a dětí,“ napsal list The Washington Post. Téměř všichni pacienti jsou ze Zimbabwe, země, které dál tvrdě vládne diktátor Robert Mugabe.

Jediné, čeho byla jeho vláda zatím schopna, bylo vyhlásit výjimečný stav. „V momentě, kdy jsem zjistil, že je se mnou něco v nepořádku, sebral jsem se a namířil si to do Musiny,“ líčil jeden z uprchlíků nakažených cholerou. „Protože kdybych měl zůstat v Zimbabwe, dozajista bych umřel.“

V Zimbabwe vládne čím dál větší mizerie. Epidemií cholery jen vyvrcholila krize, která se táhne už několik let. Tisíce lidí ze země prchaly kvůli hladu, ale i kvůli šikaně ze strany vládních žoldáků, kteří rabují vesnice, znásilňují a připravují vesničany o poslední zásoby. Teď za sebou uprchlíci táhnou choleru, což by mohlo v jistém ohledu napomoct vleklou krizi v Zimbabwe vyřešit – hrozba dalšího šíření nemoci možná sousední země přiměje k tomu, aby na Mugabeho konečně rázně přitlačily.

Ani nejnovější sankce, které na jeho režim uvalila v pondělí Evropská unie, totiž nemohou mít takový dopad jako izolace ze strany dalších afrických zemí, které Zimbabwe zásobují alespoň nezbytným minimem. Navíc právě na sankce ze strany Spojených států a Evropské unie svádí Mugabe to, že se jeho země potácí v ekonomické krizi.

A aby toho nebylo málo, vyrukoval včera s obviněním, že se jej Američané a Britové chystají svrhnout. Britská BBC citovala v té souvislosti mluvčího vlády, který řekl, že by prý Mugabeho nikterak nepřekvapilo, kdyby se do „převratu“ zapojilo i OSN.

Africká unie (shromáždění nejvyšších představitelů afrických zemí), zatím stojí za Mugabem. Včera zveřejnila prohlášení, v němž se praví, že jediným způsobem, jak krizi vyřešit, je pokračovat v jednáních o společné vládě Mugabeho a opozice. Jednání se vlečou už měsíce a v září definitivně uvízla na mrtvém bodě.

***

Cholera možná sousední země přiměje k tomu, aby na Mugabeho konečně přitlačily

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...