20. května 2011 14:15, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemřel Eduard Janota, při tenise se mu zastavilo srdce

Eduard Janota | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eduard Janota | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Ve věku 59 let náhle zemřel ekonom Eduard Janota, který působil jako ministr financí ve Fischerově úřednické vládě. Podle informací LN zemřel při tenise na zástavu srdce.

Mezi prvními reagoval na smutnou zprávu Janotův dlouhodobý spolupracovník a přítel, ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09):

"S obrovskou bolestí jsme všichni na Ministerstvu financí přijali zprávu o úmrtí Eduarda Janoty. Pokládám to za obrovskou ztrátu nejen pro odbornou ekonomickou scénu, ale pro celou Českou republiku. Odešel vynikající odborník, skvělý kamarád, vlastenec a statečný chlap. Jeho jméno bude navždy figurovat na desce cti moderní demokratické historie České republiky. Rád bych vyjádřil svou hlubokou soustrast jeho nejbližším," uvedl Kalousek v prohlášení. 


"Eduard Janota byl výraznou osobností českých financí v celém uplynulém období. Nikdy se nedal do služeb té či oné politické strany, vždy mu šlo o kvalitu státního rozpočtu. Bude nám chybět," vzpomněl prezident Václav Klaus.

K reakcím se přidal i Martin Říman, který seděl s Janotou v dozorčí radě ČEZ: "Znal jsem ho 15 let a vždycky dodržel, co se dohodlo," uvedl pro LN.

Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek, který spolusestavoval úřednickou vládu Jana Fischera, v reakci pro LN uvedl: "Znal jsem ho jako velmi dobrého známého. Při sestavování vlády jsem nepochyboval, že bude kvalitní ministr. Jsem zaražen, na rozpacích a přeji upřímnou soustrast rodině. Beru to i z pohledu, že to byl to můj vrstevník."

Janotova kolegyně z Fischerovy vlády, exministryně spravedlnosti Daniela Kovářová má na Janotu jen dobré vzpomínky. "Zasáhlo mě to. Setkávala jsem se s ním i po skončení úřednické vlády. Byl to výborný kamarád, sportovec a zdravý člověk. V mých začátcích na vládě mi pomohl vždy, když jsem potřebovala," uvedla pro LN.

Přes 30 let na ministerstvu
Eduard Janota byl ženatý a má dva syny. Netrpěl žádným onemocněním srdce, měl ale vysoký tlak. 

Vystudoval VŠE v Praze, přičemž ekonomické vzdělání si doplnil v postragraduálním studiu na katedře financí. Začínal jako odborný referent v útvaru statistiky a rozborů na Generálním ředitelství České státní pojišťovny.

K TÉMATU:

V roce 1978 nastoupil na ministerstvo financí, kde zůstal až do vzniku samostatné republiky. Poté v práci v rezortu pokračoval jako ředitel odboru státního rozpočtu a náměstek ministrů financí až na Vlastimila Tlustého (ODS). Ten ho v září 2006 z funkce odvolal, ale Tlustého nástupce Miroslav Kalousek ho vzal v lednu 2007 zpět.

Od počátku devadesátých let sestavoval státní rozpočet a byl řazen k úzké skupině lidí, kteří se detailně orientují ve státních financích. Tradovalo se, že bez něj žádný ministr rozpočet nesestaví.

Poté, co sněmovna na jaře 2009 vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka, stal se Janota součástí překlenovacího kabinetu Jana Fischera. Ve funkci připravil a prosadil úsporný balíček, kterým snížil hrozící rekordní schodek státního rozpočtu. Po nástupu Nečasovy vlády usedl v dozorčí radě ČEZ.

ČTĚTE VELKÝ ROZHOVOR S EDUARDEM JANOTOU Z DOBY JEHO PŮSOBENÍ NA MINISTERSTVU:

Není politik, takže nemusí dělat kompromisy. Není politik, takže může myslet jen na to, co je dobré pro tuto zemi. Ministr financí šetří hlava nehlava, ale rodinný rozpočet nechává na manželce.

Jen pro informaci: Uspěl jste, pane ministře, v kuponové privatizaci?
Průměrně. Byli větší borci. Já měl čtyři knížky a dohromady jsem na ně získal 250 tisíc. Jenže já byl takovej, nechci říct hloupej, že jsem sledoval bilance firem, ale nesledoval jsem, kolik mají majetku, pozemků. Kdo sledoval tohle, většinou vyhrál.

Tradují se historky o tom, co všechno po svých předchůdcích nacházejí prezidenti v Bílém domě. Našel jste tady na ministerstvu něco po Kalouskovi?
On měl Mirek Kalousek něco s kolenem, byl na operaci, tak tady měl šlapací kolo. A to tu pořád je. Ještě jsem na něm neseděl, i když doma ho mám taky. V zimě někdy koukám v televizi na sport a šlapu u toho. Mám už svoji trať, když šlapu hodinu, ujedu osmadvacet kilometrů a spálím u toho okolo tisíce kalorií.

Představujete si, že jedete nějakou krajinou?
To ne. Spíš takhle čumím a snažím se vyčistit si hlavu. (směje se)

CELÝ ROZHOVOR ZE ZÁŘÍ 2009 ČTĚTE ZDE

Najdete na Lidovky.cz