16. dubna 2015 10:06, aktualizováno  11:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemřel expremiér Stanislav Gross. Bylo mu 45 let

Stanislav Gross na snímku z roku 2008. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stanislav Gross na snímku z roku 2008. | foto: ČTK

Po těžké nemoci zemřel bývalý premiér a sociální demokrat Stanislav Gross. Informaci z rodinného kruhu potvrdila i mluvčí ČSSD Eva Gregorová.

Podle médií trpěl bývalý premiér Stanislav Gross amyotrofickou laterální sklerózou, při níž nemocní postupně ztrácí buňky ovládající svalové pohyby. Tato choroba se nedá vyléčit.

Stanislav Gross - Upřímně / režie: Jan Látal (z cyklu Expremiéři)
Stanislav Gross se po devíti letech omlouvá za svou neupřímnost.

„Pan prezident v této těžké chvíli vyjadřuje upřímnou soustrast rodině a blízkým Stanislava Grosse,“ vzkázal přes mluvčího Jiřího Ovčáčka prezident Miloš Zeman. V roce 1996 byl Grossovi za svědka na svatbě, ale o několik let později na něj zanevřel kvůli „podrazu“ při prezidentské volbě v roce 2003.

Někdejší strojvedoucí Gross se v 90. letech stal nadějí sociálních demokratů. Od roku 1992 byl poslancem a ve svých 34 letech se v roce 2004 stal nejmladším premiérem v české historii. Slibně rozjetou politickou kariéru zastavila aféra kolem pořízení bytu, kvůli které přišel o premiérské křeslo po pouhých osmi měsících ve funkci. Po odchodu z politiky se věnoval advokacii. Ještě jako koncipient výrazně zbohatl na podezřele výhodném obchodu s akciemi firmy Moravia Energo. Gross je prvním porevolučním premiérem, který zemřel.

Gross naposledy veřejně vystoupil v roce 2014, kdy se objevil v dokumentu. Tehdy se za své jednání omluvil.

„Všem vám, kteří jste mi před x lety důvěřovali a pak jste měli pocit, že jsem vás zklamal, tak vám se omlouvám,“ řekl Gross v České televizi. „ „Určitě nemůžu říct, že jsem byl člověk, který by dělal jenom dobré věci, jenom věci, za které bych byl s čistým svědomím schopen říct, že to byly čisté věci. To prostě pravda není. Myslím si, že kdo dělá vrcholovou politiku, a pokud chce být upřímný, teď použiju to své zprofanované slovo, tak tohle říct nemůže,“ podotkl Gross, který začal věřit v Boha.

„Dnes s odstupem si myslím, že jsem byl na jedné straně dobrým ministrem vnitra a na druhé straně si myslím, že jsem nebyl dobrým předsedou vlády. Třeba ty věci kolem mého bytu. Ano, tam jsem se určitě dopustil věcí, kterých jsem se dopustit neměl, protože jsem nemluvil otevřeně. Kdybych se býval nebál přiznat, že byt jsem financoval z poslaneckých náhrad, tak jsem se vyhnul tomu, že jsem se zamotal do takových polopravd a lží. Já to beru tak, že jsem byl potrestaný za to, že jsem nemluvil pravdu,“ vrátil se ke skandálu s bytem.

Vzpomínky spolustraníků

„Na Stanislava Grosse budu vzpomínat v dobrém, protože v době, kdy jsem ještě dělal předsedu odborů, on měl tehdy jako předseda vlády i rozhodující podíl na udržení zákoníku práce. Musím říct, že se snažil stanoviska a názory odborů vnímat,“ vyjádřil se Milan Štěch, předseda senátu za ČSSD. Podle jeho názoru se právě i Grossovo pracovní tempo mohlo výrazně podepsat na jeho zdraví.

„My jsme spolu působili v ČSSD už od začátku 90. let,“ řekl nejen stranický kolega, ale i vrstevník Stanislava Grosse Karel Březina . Ohledně směřování tehdejších mladých sociálních demokratů měl s expremiérem občasné neshody. „To jde ale nyní stranou,“ řekl Březina a přidal se k politikům vyjadřujícím upřímnou soustrast rodině. „Dokázal lidi stmelovat a dokázal dobře vyjednávat,“ hodnotil Březina Grossovo působení na politické scéně.

Stále se velice zajímal o politické dění, řekl Jan Hamáček, který před několika měsíci Stanislava Grosse navštívil. 

Život Stanislava Grosse v datech:

30. října 1969 - narozen v Praze

1988 - absolvoval Střední průmyslovou školu dopravní v Praze; posléze krátce pracoval jako elektromechanik - kandidát strojvedoucího v Lokomotivním depu Praha-Vršovice

1989 - vstup do ČSSD

1990 - 1993 - předseda Mladých sociálních demokratů

1991 - 1992 - předseda Rady mládeže Čech, Moravy a Slezska Červen

1992 - září 2004 - poslanec za ČSSD

Červenec 1994 - leden 1995 - místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Leden

1995 - duben 2000 - předseda poslaneckého klubu ČSSD

Únor 1996 - podruhé se oženil; s manželkou Šárkou má dvě dcery

Červenec 1998 - duben 2000 - místopředseda Poslanecké sněmovny

1999 - absolvoval Právnickou fakultu UK v Praze

Duben 2000 - srpen 2004 - ministr vnitra

Duben 2000 - březen 2005 - místopředseda ČSSD (od dubna 2001 statutární místopředseda)

2002 - 2004 - první místopředseda vlády

Březen 2004 - získání titulu JUDr. na Západočeské univerzitě v Plzni

Červen 2004 - po rezignaci Vladimíra Špidly se ujal vedení ČSSD

Červenec 2004 - duben 2005 - předseda vlády

Leden 2005 - vypukla aféra kolem financování jeho bytu, která Grosse stála politickou kariéru

Březen - září 2005 - předseda ČSSD (na funkci rezignoval)

2005 - 2009 - koncipient v advokátní kanceláře Eduarda Bruny Duben

2006 - leden 2007 - předseda bezpečnostní komise ČSSD

Září 2007 - na veřejnost se dostala informace o Grossově podezřele výhodné transakci s akciemi firmy Moravia Energo

Prosinec 2008 - složil advokátské zkoušky

Leden 2009 - složil předepsaný slib a stal se samostatným advokátem

Leden 2011 - přerušil členství v ČSSD kvůli podezřením z korupce kolem privatizace Mostecké uhelné společnosti

16. dubna 2015 - zemřel.

Lidovky.cz, ČTK