Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel herec Ivan Palec

Česko

PRAHA Český herec Ivan Palec zemřel ve věku 77 let 6. prosince ve francouzské St. Remy/Provence. Ivo Palec absolvoval v 50. letech pražskou DAMU a poté začal hrát na různých divadelních scénách, například ve Východočeském divadle v Pardubicích, Wolkerově divadle a divadle S. K. Neumanna v Praze. V roce 1962 ho přizval ke spolupráci režisér Jan Grossman do Divadla Na zábradlí, kde Ivo Palec setrval do roku 1968. Prosadil se zejména v inscenacích her Čekání na Godota nebo Proces.

Natočil také řadu filmů (Konec jasnovidce, Snadný život nebo Štěňata). Popularity dosáhl jako představitel sympatických mladých mužů ve snímcích Kasaři, Zkouška pokračuje, Všude žijí lidé, Vánice či Hlavní výhra. Byl srovnáván s talentovaným polským hercem té doby Zbigniewem Cybulským.

Po okupaci Československa v roce 1968 odešel do Francie. Studoval na Sorboně, překládal českou poezii i prózu. Spolu s Rosťou Wolfem založili loutkové divadlo La Pouce. Pravidelně vystupoval na divadelním festivalu v Avignonu. Po pádu komunistického režimu spolupracoval s bratry Formanovými, hrál například v jejich inscenaci Nachové plachty. Do České televize se vrátil v roce 2000 jako průvodce v dokumentárním seriálu Československo ve zvláštních službách. Posledních 25 let žil Ivo Palec na Korsice. Obdiv k tomuto ostrovu a přátelství s místními lidmi z něj udělaly skutečného Korsičana.

Autor: