Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Zemřel herec Viktor Vrabec, představitel menších rolí ve filmech a seriálech. Známý byl také z dabingu

Viktor Vrabec foto: Imdb.com

Herec Viktor Vrabec zemřel ve věku 80 let. Kromě herectví se věnoval i dabingu. Smutnou zprávu prostřednictvím Facebooku oznámilo Divadlo pod Palmovkou, kde léta působil.
  19:24

Svou divadelní kariéru začal v Jindřichově Hradci na gymnáziu. Následně odešel do Brna, konkrétně na Janáčkovu akademii múzických umění. Mezitím stihl nabrat i praktické zkušenosti v Severomoravském divadle v Šumperku. Poté, co zdárně dokončil studia na JAMU, přesídlil do Plzně. Na zdejších prknech v Divadle J. K. Tyla působil v letech 1967 až 1979.  

Následovalo angažmá v Praze -  v divadle S. K. Neumanna (současném  Divadle pod Palmovkou) hrál do roku 1993. 

Občas hostovali i na jiných pražských scénách. V roce 1967 hrál třeba v Divadle Na Vinohradech s Olgou Scheinpflugovou v Čapkově Matce. O devět let později pak ztvárnil v Národním divadle roli Mlynáře v Jiráskově Lucerně. Roku 1998 se vrátil do Plzně.

Ani filmové plátno mu nebylo cizí. Před kamerami se nejprve objevil roku 1964 v hraném dokumentu režiséra Jozefa Zachara Psychodráma. Do centra pozornosti se pak dostal v roce 1978 hlavní rolí ing. Viktora Hájka v seriálu Zákony pohybu. Diváci ho mohli zaznamenat i ve dvou dílech populárního seriálu Dobrodružství kriminalistiky. Jeho poslední filmovou rolí byl otec hlavní představitelky ve snímku Já, Olga Hepnarová. Kromě filmu ztvárnil také řadu rolí v dabingu a rozhlase. 

Autoři: ,