Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel Horst Tappert, jehož proslavila role Derricka

Česko

PRAHA Německý herec Horst Tappert, který se nejvíc proslavil v roli inspektora Derricka ze stejnojmenného televizního seriálu, v neděli zemřel v mnichovské nemocnici ve věku pětaosmdesáti let. Médiím to včera oznámila vdova Ursula. „Ještě nedávno se můj manžel cítil výborně, byl naprosto v pořádku. Jeho stav se však v posledních dnech výrazně zhoršil,“ uvedla. „Je to smutné, ale teď už ho aspoň nic netrápí. Můj muž měl velmi bohatý život.“

Tappert hrál šéfinspektora mnichovské policie úctyhodných čtyřiadvacet let. Od roku 1974 do svého odchodu ze seriálu před deseti lety v této roli natočil 281 epizod. Když přitom seriál začal, táhlo mu už na šedesátku. Všechny díly napsal Derrickův duchovní otec Herbert Reinecker. Prvním natáčecím dnem byl 30. červenec, poslední klapka padla 16. října 1998. Producenti chtěli seriál ukončit už v roce 1988, ale vlna diváckých protestů Derrickův život prodloužila o dalších deset let.

Oblíbený od Číny po Mauricius Kriminalista Stephan Derrick by se při řešení případů vražd neobešel bez dvou pomocníků: asistenta Harryho Kleina a telefonu. Seriál totiž proti svým americkým variantám nesázel na akční scény a napínavé honičky, nýbrž na psychologické rozbory osobností a rozhovory s postavami do případů zapletenými.

Jestliže tedy někteří diváci německé sérii vytýkali nedostatek akce, jiní důraz na vyšetřovatelovu rozvahu vítali. Tappertův Derrick byl vždy zdvořilý, šarmantní a velmi empatický – a i díky tomu si získal fenomenální oblibu daleko za hranicemi Německa. Televize ZDF jeho případy prodala do více než stovky zemí od Číny po Mauricius.

Vedle žánrově příbuzných seriálů Místo činu či Profesionálové ho za normalizace vysílala i Československá televize, fanouškem Derricka byl údajně také papež Jan Pavel II. Horst Tappert se narodil 26. května 1923 ve Wuppertalu. Jako německý voják bojoval ve 2. světové válce. Po ní hledal úspěch na divadle, ale slávu mu přinesla až obrazovka. Jeho nejznámější „předderrickovskou“ rolí se stal gentlemanský gangster v televizním filmu Velká vlaková loupež z roku 1966. Stejně věrný jako své nejslavnější postavě zůstával i v osobním životě: přestože se oženil třikrát, po boku své poslední manželky Ursuly strávil víc než půl století. Tappert získal za roli Derricka dlouhou řadu cen. K propagaci Německa v zahraničí jí přispěl natolik, že za ni v roce 1988 obdržel i nejvyšší státní vyznamenání – Spolkový kříž za zásluhy.

K propagaci Německa přispěl natolik, že za svou roli šéfinspektora obdržel Spolkový kříž za zásluhy

Autor: