3. května 2019 16:11, aktualizováno  20:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Zemřel mladý muž, nastoupil k nám před 2 lety.‘ Ostatní příslušníci vězeňské služby jsou těžce zranění

Nehoda vězeňského autobusu a nákladního auta na Pražském okruhu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nehoda vězeňského autobusu a nákladního auta na Pražském okruhu. | foto: Hasiči Praha

PRAHA Dva příslušníci Vězeňské služby (VS), kteří byli po čtvrteční nehodě na Pražském okruhu převezeni do nemocnice, jsou mimo ohrožení života. Žena, jež utrpěla těžké zranění, zůstává hospitalizovaná, není už ale na oddělení ARO. Muž byl propuštěn domů, sdělila to mluvčí VS Petra Kučerová. Při srážce vězeňského autobusu a tahače s historickými americkými tanky zemřel třiadvacetiletý dozorce, dalších 14 lidí bylo zraněno. Oheň způsobil na tancích podle jejich majitele několikamilionové škody.

Bezpečnostní sbor dnes vyjádřil soustrast rodině zesnulého. „Služba v řadách VS ČR je náročná a těžká, na co se však nelze nikdy připravit, je skutečnost, kdy zemře někdo z kolegů při výkonu povolání. Náš kolega byl mladý muž, který do služby nastoupil před pouhými dvěma lety,“ uvedla VS na svém facebookovém profilu. „Včerejší den bude navždy černě zapsán v historii našeho sboru, protože takto závažnou dopravní nehodu nepamatujeme,“ dodala.

Nehoda vězeňského autobusu a nákladního auta na Pražském okruhu.
Nehoda vězeňského autobusu a nákladního auta na Pražském okruhu.

Kromě dvou příslušníků, které záchranáři přepravili do nemocnice, se v eskortním autobusu zranili i další pracovníci bezpečnostního sboru a tři vězni. Všichni jsou po ošetření v pořádku, napsala VS.

Policie nehodu prověřuje kvůli podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, řekl mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan. Za to může pachateli hrozit v krajním případě až deset let vězení. Podle Hulana je možné, že si vyšetřovatelé nechají zpracovat znalecké posudky.

Nehoda se stala kolem 13:00 u sjezdu na Řeporyje ve směru na letiště. S autobusem se srazil tahač, který vezl dva americké historické tanky do Plzně na Slavnosti svobody. Vozy po srážce začaly hořet, autobus shořel úplně, tanky byly ohněm poškozeny. V havarovaném autobusu cestovalo devět odsouzených a deset příslušníků Vězeňské služby.

Policisté kvůli nehodě odklonili dopravu v obou směrech, tvořily se dlouhé kolony. Před 15:00 byl obnoven provoz na okruhu v jednom směru, v druhém směru byla dálnice uzavřena bezmála 12 hodin, úplné obnovení provozu oznámilo Ředitelství silnic a dálnic dnes po půlnoci.

Nákladní vůz s tanky jel do Plzně z Muzea obrněné techniky ve Smržovce na Jablonecku. Tahač měl na korbě dva originální válečné americké stroje - stíhač tanků M36 Jackson a tank M3 Stuart. Jackson, který byl blíž korbě tahače, oheň značně poškodil, Stuart byl zasažen méně. Majitel muzea Jaroslav Janoušek České televizi řekl, že Stuart měl během převozu v nádrži 60 litrů benzinu, v druhém tanku zase byly tlakové lahve. Odhadl, že jen na M36 Jackson vznikla při požáru škoda zhruba 2,5 milionu korun. Věří nicméně, že se obě vozidla podaří opravit. Za největší neštěstí považuje to, že při nehodě zemřel člověk.

Podle mluvčího ŘSD Jana Studeckého nebyla na základě první diagnostiky vozovka poničena tolik, aby byla ohrožena bezpečnost dálničního provozu. „V místě tedy zůstává omezení rychlosti na 80 km/h, které zde platí již od minulé soboty z důvodu opravy mostu nad dálnicí,“ uvedl dnes mluvčí. Podrobná diagnostika silnice se uskuteční na začátku příštího týdne.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...