Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Zemřel „papež nového románu“

Česko

Nejznámější představitel francouzského „nového románu“ Alain Robbe-Grillet zesnul včera ve věku 85 let.

PAŘÍŽ/PRAHA Francouzská akademie včera oznámila, že spisovatel Alain Robbe-Grillet (1922-2008) zemřel ve věku 85 let v Caen v Normandi. Podle agentury AFP byl o víkendu hospitalizován se srdečními potížemi.

Alain Robbe-Grillet patřil k nejvýraznějším představitelům literárního proudu, který byl nazýván „nový román“. Vlna nového románu se vzedmula v druhé polovině 50. let. „Nový román“ bývá také označován jako román pohledu, objektivní román či antiromán. Mezi jeho autory patřili vedle Alaina Robbe-Grilleta Claude Simon, Nathalie Sarrautová, Robert Pinget či Michel Butor. Jejich knihy vydávalo nakladatelství Minuit.

Mé texty se prý nedají číst První publikovanou knihou Alaina Robbe-Grilleta byla próza Gumy (1953), postavená na detektivním půdorysu. Tehdy již měl brestský rodák za sebou studium na Národním agronomickém ústavu a totální nasazení v Norimberku. Po válce pracoval v Národním statistickém ústavu, poté se stal dobrovolníkem Mezinárodních brigád obnovy v Bulharsku a po návratu do Francie si vydělával ve středisku umělé inseminace, kde bylo jeho úkolem provádění vaginálních výtěrů krys.

Právě v této době vznikla jeho první próza Království, která však vyšla až v roce 1978. Výzkum banánových cizopasníků byl zas Robbe Grilletovou pracovní povinností při pobytu v Antilách. Z tohoto prostředí autor vytěžil látku pro svůj další slavný román Žárlivost (1957). Ta - stejně jako Gumy i eseje s názvem Za nový román - vyšla v českém překladu v průběhu 60. let. Nelze opomenout ani Robbe Grilletovu práci scenáristickou. Je podepsán pod známým snímkem Loni v Marienbadu (1961). Jiří Pechar ostatně upozorňoval na výtky vůči Robbe-Grilletovým knihám: „Robbe-Grillet musel vyvracet námitky, že jeho deskripce se vlastně pokoušejí neadekvátními jazykovými prostředky sdělit čtenáři něco, co spadá spíše do výrazové sféry filmového obrazu.“ Alain Robbe-Grillet však samozřejmě publikoval další knihy. Odmlčel se až na začátku 80. let. Dlouhou pomlku, kterou přerušilo až vydání románu Repríza (2001), mělo rovněž české vydávání děl francouzského autora. V novém tisíciletí nakladatelství Host vydalo jeho román Dům milostných schůzek a právě Reprízu.

O začátcích „nového románu“ Alain Robbe-Grillet v jednom z rozhovorů uvedl: „Stal jsem se známým velmi rychle, ale dost pozdě čteným. To, že jsem byl slavný, časem přece jen způsobilo, že mě lidé začali číst. Ve všech novinách se psaly velké články o tom, jak se mé texty číst nedají. To naléhání nakonec začalo znepokojovat. Tím víc, že jsem kolem sebe shromáždil určitý počet dalších nezařaditelných spisovatelů. Nebyli jsme nějaká škola, ale všichni psali věci, které nebyly považovány za skutečný román a o kterých kritika nechtěla mluvit. Ve chvíli, kdy jsme, Jérôme Lindon a já, dali tyto spisovatele dohromady pod záštitou modré hvězdy nakladatelství Minuit, vznikl jakýsi efekt literární školy.“

Alain Robbe-Grillet Narodil se v roce 1922 v Brestu. Studoval na Buffonově lyceu a Národním agronomickém ústavu. Od jara 1943 do srpna 1944 byl nuceně nasazen jako soustružník v norimberské továrně vyrábějící tanky. Po válce vystřídal několik zaměstnání. Jeho literárním debutem se stal román Gumy (1953), následovaly knihy Čumil (1955), Žárlivost (1957), V bludišti (1959), Dům milostných schůzek (1965) či Repríza (2001). Z jeho filmové tvorby nejvíce proslul scénář k snímku Loni v Marienbadu (1961). Autor býval nazýván „papežem nového románu“. Tato skupina spisovatelů se ustavila na konci 50. let kolem nakladatelství Minuit. K „novému románu“ či antirománu bývá přiřazována i francouzsky psaná trilogie Molloy - Malone umírá -Nepojmenovatelný Samuela Becketta, která vyšla právě v tomto pařížském nakladatelství. Na „nový román“ v současnosti navazuje tvorba Jeana Echenoze či Jeana-Philippa Toussainta.

Autor: