Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel překladatel Jan Válek

Česko

PRAHA Ve čtvrtek 14. 8. zemřel v Praze po dlouhé nemoci překladatel, právník a diplomat Jan Válek, který v 60. letech uvedl do českého povědomí Jacka Kerouaka.

Narodil se 6. 7. 1933 v Praze, kde vystudoval Akademické gymnázium. Studium práv nesměl dokončit, oba jeho rodiče – sociální demokraté – byli zavřeni. Pracoval mj. jako dělník v Aritmě. Začátkem 60. let se oženil se spisovatelkou Natašou Tanskou a žili na Slovensku. Jeho překlady vycházely ve Světové literatuře, v roce 1963 publikoval s Evou Kondrysovou první český výbor z Kerouaka Říjen v železniční zemi. Od 70. let žil v Praze, překládal povídky Trumana Capoteho (Luční harfa, 1978, s Radoslavem Nenadálem).

Studium práv dokončil v 80. letech, byl předním odborníkem na mezinárodní patentové právo. V 90. letech pracoval jako generální konzul v Londýně. K jeho překladům patří Sandburgovy Pohádky z bramborových řádků (1988) či Úsměv pod provazovým žebříkem Henryho Millera (1996). Nedávno opět vyšly jeho převody Kerouaka ve svazcích Osamělý poutník a Mag & Satori v Paříži.

Zádušní mše za Jana Válka se koná 31. 8. ve 20 hodin v kostele sv. Salvátora u Karlova mostu.

Autor:

Mohlo by vás zajímat