Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zemřela filmová Leontýnka

Česko

  10:35
MNICHOV - V Německu zemřela česká herečka a režisérka Dana Vávrová, která se proslavila hlavně v dětských rolích, například ve filmu Ať žijí duchové. Podle dostupných informací podlehla Vávrová rakovině. Bylo jí 41 let.

Leontýnka ve filmu Ať žijí duchové. foto: Reprofoto

Její úmrtí dnes oznámila agentura, která ji zastupovala. Podle serveru tz-online.de, který o smrti Vávrové informoval jako první, zemřela doma obklopená svými nejbližšími. O jejím onemocnění prý věděli jen nejdůvěrnější přátelé rodiny.

Vávrová působila v Německu od 80. let. Vdaná byla za známého mnichovského režiséra Josepha Vilsmaiera, v jehož filmech často vystupovala. V Česku asi nejznámější bylo válečné drama Stalingrad (1993). Měli spolu tři dcery.

Herečka a režisérka Dana Vávrová (na archivním snímku z 29. května 2000)Ještě před odchodem z vlasti se Vávrová v Československu proslavila v dětských rolích. Její asi nejproslulejší úlohou byla Leontýnka ve filmu Oldřicha Lipského Ať žijí duchové! (1976), objevila se také v komedii Věry Plívové-Šimkové Jak se točí Rozmarýny (1977).

Hrála i v tuzemských seriálech My všichni školou povinní, Bambinot nebo Arabela. Do českého filmu se vrátila až na přelomu tisíciletí, kdy účinkovala ve snímcích Početí mého mladšího bratra (2000) a Zatracení (2002).

Rozhovor s Danou Vávrovou


V Německu na sebe poprvé upozornila rolí mladé Židovky v televizním seriálu Ein Stück Himmel (Kousek nebe) z roku 1982, za který obdržela řadu ocenění. Později se věnovala i režírování. Pod její taktovkou vznikl například dětský snímek Hurá na medvěda (2000) nebo drama z transportu do koncentračního tábora Poslední vlak (2006). Do obou obsadila několik českých herců. V Posledním vlaku si zahrála i Nina Divíšková.

"Byla strašně krásná, pracovitá a kamarádská. Je mi to moc líto," řekla ČTK Divíšková. "Spolupráce s ní byla báječná," dodala.

Píseň Leontýnky



"Měl jsem ji moc rád a je mi to velmi líto. Vůbec jsem netušil, že byla těžce nemocná," řekl režisér Vladimír Drha. Její profesionální i osobní projev byl podle něj velmi silný a emotivní. "Pamatuji si ji jen v tom nejlepším. Poznal jsem ji, když jsme dělali dokument z cyklu Osudy hvězd o ní. Fascinovala mě tím, jak byla ze všeho nadšená, že bude režírovat, že bude hrát. Bylo to velmi silné," řekl.

Proto jí také svěřil hlavní roli ve svém filmu Početí mého mladšího bratra, "Poslal jsem jí scénář a jí se velmi líbil. Nadšeně přijala. Byla plná života. Měla velkou radost z práce a ze všech zážitků," uvedl. Odpovídala podle něj přesně obrazu, který ve filmu ztvárnila. "Řekl jsem si, že to je přesně ta maminka z konce 40. let, které bude slušet účes s ruličkou vzadu.

Viděl jsem neustále svou maminku. Chtěl jsem tam dát vzpomínky na své dětství a ona byla přesně to krásné, ženské, maminkovské," dodal.


Z dětské hvězdy uznávanou herečku
Před kamerou a posléze i za kamerou strávila Dana Vávrová více než tři desítky let. Stala se z ní jedna z nejznámějších německých hereček, ale pro diváky v České republice zůstane asi navždy především roztomilou Leontýnkou z dětské hudební komedie režiséra Oldřicha
Lipského Ať žijí duchové! V jednačtyřiceti letech ukončila ve čtvrtek 5. února kariéru i život Dany Vávrové rakovina.

Dana Vávrová se narodila 9. srpna 1967 v Praze. Její o čtyři starší sestrou je populární televizní hlasatelka Hana Heřmánková, manželka herce Karla Heřmánka. Dana Vávrová odmalička navštěvovala dramatický kroužek a v roce 1986 ukončila studium na pražské konzervatoři.
Začala hrát již v devíti letech a kromě role Leontýnky si zahrála v desítkách dalších filmů a televizních seriálů - například Jak se točí Rozmarýny, My všichni školou povinní, Bambinot, Jestli jednou odejdu, Arabela. Ve své době patřila mezi nejpopulárnější dětské herečky.

Ve třinácti letech byla obsazena do hlavní role židovské dívky Janiny Dawidowiczové v západoněmeckém televizním seriálu o osudech židovské rodiny za druhé světové války Ein Stück Himmel (Kousek nebe). Během natáčení druhého cyklu tohoto úspěšného seriálu poznala kameramana a režiséra Josepha Vilsmaiera, za něhož se v devatenácti letech provdala. Narodily se jim tři dcery - Janina, Tereza a Josefína.

Vávrová se svým o 28 let starším manželem žila v Mnichově. Postupně se z ní stala respektovaná herecká osobnost - pod režijním vedením svého manžela
natočila například jeden z nejúspěšnějších německých filmů Herbstmilch (Podzimní mléko; 1988), který vypráví o životě na bavorském statku během nacistické éry. Zahrála si také ve válečném dramatu Stalingrad (1993), které se promítalo i v Česku.

Jako režisérka debutovala ještě pod jménem svého muže celovečerním dokumentem o rakouském jódlujícím hudebníkovi Hubertu von Goisernovi Wie die Zeit vergeht... (Jak čas běží...; 1997). Na filmovém festivalu v Karlových Varech v roce 1998 uvedla svou dlouhometrážní hranou prvotinu o mladé ženě trpící bulimií Hunger - Sehnsucht nach Liebe (Hlad - Touha po lásce; 1997). V roce 2000 natočila rodinný film Hurá na medvěda a v roce 2006 spolu se svým manželem drama z období druhé světové války Poslední vlak.



Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...