Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřela herečka Hana Pravdová

Česko

PRAHA Ve věku 92 let zemřela 22. května herečka Hana Pravdová. Herečka, původním jménem Hana Marie Becková, začala později vystupovat pod jmény svých dvou manželů - jako Munková a Pravdová a pod uměleckými pseudonymy Bělská a Alexandrová.

Herectví se učila u Olgy Scheinpflugové a Karla Dostala, první angažmá získala v olomouckém divadle. Jeho ředitel Oldřich Stibor ji ale v roce 1937 poslal na roční stáž do Leningradu. Po návratu v roce 1938 hrála v kladenském divadle, hostovala ve Vinohradském, Národním a Švandově divadle. V této době také natočila několik filmů, například Marijka nevěrnice či První políbení.

Slibně se rozvíjející kariéru přerušila 2. světová válka a transport do Terezína a Osvětimi. Tam v roce 1945 zahynul její první muž Alexandr Munk. Herečce se podařilo utéci z pochodu smrti.

V roce 1946 se pod jménem Alexandrová vrátila do tehdy už Realistického divadla, kde poznala svého druhého muže, herce Jiřího Pravdu. V roce 1948 manželé Pravdovi s ročním synkem Alexandrem emigrovali. Ve Francii nedostali coby emigranti povolení k umělecké činnosti, proto pokračovali do Austrálie, kde v letech 1949 až1956 vedli vlastní divadlo Tana Company a uvedli hry Luigiho Pirandella, Augusta Strindberga, Jeana Anouilha či A. P. Čechova.

V roce 1956 odešli na doporučení slavné anglické herečky Dame Sybil Thorndikové do Londýna. Tam manželé Pravdovi působili v divadle, filmu a televizi. Jiří - pod jménem George - hrál i v prestižních divadlech, jako je Old Vic.

Pravdová, v Anglii známá pod jménem Hana Marie Pravda, se po roce 1989 do Prahy několikrát vrátila, v roce 1999 tu vyšla kniha vzpomínek manželů Pravdových nazvaná Krátké povídky z dlouhého života.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat