Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřela legendární choreografka Pina Bausch

Česko

PRAHA V úterý ráno zemřela jedna z největších postav novodobé taneční historie německá choreografka Pina Bausch. Před několika dny u ní lékaři diagnostikovali rakovinu.

Bausch se narodila v Solingenu 27. června 1940. V patnácti letech začala studovat na tanečním oddělení Folkwang Schule v Essenu, pod vedením Kurta Joosse. Na přelomu padesátých a šedesátých let pobývala ve Spojených státech, kde se inspirovala tehdy progresivními styly významných amerických tanečních modernistů.

Radikální zlom Po návratu z USA se stala sólistkou v nově založeném souboru FolkwangBallett, který vedl Kurt Jooss. Jako choreografka debutovala dílem Fragment (1968) na hudbu Bély Bartóka, které vytvořila právě pro toto těleso. V letech 1969–1973 zde působila jako umělecká vedoucí, choreografka a tanečnice.

Jejími hlavními spolupracovníky v tomto období byli Kurt Jooss, Antony Tudor a zvláště Jean Cébron. V roce 1973 jí svěřil intendant wuppertalského divadla Arno Wüstenhöfer vedení tamějšího baletního souboru. Do té doby tradiční repertoár a styl provinční baletní company podrobila radikální proměně, včetně personálu. Nový soubor se zapsal do taneční historie jako Wuppertal Tanztheater, později jako Tanztheater Wuppertal Pina Bausch.

Pro tento soubor, v němž někteří tanečníci působí dodnes, vytvořila desítky choreografií. Její choreografický způsob se do taneční terminologie zapsal jako taneční divadlo. Choreografie Piny Bausch byly sledem emocionálních obrazů, v nichž se zabývala vzpomínkami, podvědomými touhami, otázkami identity a zejména složitostí vzájemného porozumění mezi mužem a ženou.

V devadesátých letech cestovala se souborem po světě a inspirovala se atmosférou velkých měst, z nichž pak čerpala materiál pro velké choreografické fresky. K jejím největším dílům patří Blaubart, Café Müller, Nelken, Two Cigarettes in the Dark nebo její film The Complaint of the Emperess. Pedro Almodóvar ji obsadil do snímku Mluv s ní, který lze chápat jako poctu této výjimečné taneční umělkyni.

***

lidovky.cz Záznam z Café Müller najdete na www.lidovky.cz/kultura

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...