Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřela nejstarší Češka Marie Buzková, bylo jí 106 let

Česko

  19:35
PÍSEK - Nejstarší obyvatelka Česka Marie Buzková zemřela minulý týden ve věku 106 let v Hrazanech-Klisinci na Písecku. Dnes to potvrdil starosta obce Luboš Bolek.
Stáří. (Ilustrační foto)

Stáří. (Ilustrační foto) foto: Reprofoto

Podle serveru tn.cz Buzková zemřela v pátek ve svém rodinném domku v Hrazanech - Klisinci, kde žila se svým dvaasedmdesátiletým synem. V říjnu by oslavila 107. narozeniny.

Pohřeb by se měl uskutečnit v pátek v Kovářově na Písecku, kde mají Buzkovi rodinný hrob, uvedl tn.cz.

Buzková se stala nejstarší obyvatelkou Česka loni poté, co zemřela Marta Pokorná z Dačic na Jindřichohradecku. Pokorná se dožila 108 let. Ve stejném roce jako Buzková se narodil také muž žijící na Olomoucku.

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) v červnu evidovala celkem 312 lidí, kteří letos oslavili sté narozeniny. Ještě starších seniorů v Česku žilo dalších 344; stoletých a starších obyvatel ČR tak bylo celkem 656.

Nejvíce stoletých a starších lidí žilo v Praze; správa jich zde evidovala 110.

V Česku stejně jako v dalších průmyslově vyspělých zemích se v důsledku změny životního stylu, zdravější výživy i moderní medicíny život lidí prodlužuje a stoletých a starších lidí přibývá.

Výběr zajímavostí o dlouhověkých lidech

- Marie Buzková z Hrazan - Klisince na Písecku, která se narodila 17. října 1902 a která podle serveru tn.cz zemřela minulý pátek ve věku 106 let, byla nejstarší obyvatelkou ČR od loňského prosince. Tehdy zemřela do té doby nejstarší obyvatelka ČR Marta Pokorná z Dačic na Jindřichohradecku, které bylo 108 let. Ve stejném roce jako Buzková se narodil také muž žijící na Olomoucku.

- Vůbec nejstarším obyvatelem ČR byla Emílie Doležalová z Ochozu u Brna, která zemřela 17. listopadu 2004 ve věku 110 let a 153 dní.

- V Československu podle Guinnessovy knihy rekordů žil před 40 lety nejstarší člověk na světě: pražská rodačka Marie Bernátková, která se narodila 22. října 1857, držela prvenství od června do října 1968, kdy zemřela ve 111 letech.

- Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) v červnu evidovala celkem 312 lidí, kteří letos v ČR oslavili sté narozeniny. Ještě starších seniorů v Česku žilo dalších 344; stoletých a starších obyvatel ČR tak bylo celkem 656. Nejvíce stoletých a starších lidí žilo v Praze - 110.

- Mezi českými stoletými výrazně převažují ženy. Zatímco stoletých a starších mužů v Česku žilo letos v červnu 113, žen bylo 545.

- Nejstarší osobou na světě je nyní podle internetové encyklopedie Wikipedia ve věku 115 let a 86 dní Američanka Gertrude Bainesová (narozena 6. dubna 1894), žijící v Los Angeles.

- I na dalších místech žebříčku dlouhověkosti figurují ženy, Bainesovou následuje 114letá Japonka Kama Činenová.

- Nejstarším žijícím mužem světa je nyní britský veterán první světové války Henry Allingham, jenž 6. června oslavil 113. narozeniny.

- Historicky nejstarší ověřenou osobou světa je oficiálně Francouzka Jeanne Calmentová, jež zemřela v srpnu 1997 ve 122 letech. Nejstarším mužem světa v historii byl údajně Japonec Šigečo Izumi, který zemřel ve 120 letech v únoru 1986.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.