Příběh Věry ČáslavskéŽivot Věry Čáslavské, největší a nejslavnější české sportovkyně, která zemřela v úterý večer, připomínal dramatický film. Světová hvězda, kterou se snažili komunisté zahalit závojem zapomnění, prožila chvíle slávy a štěstí, stejně jako velké tragédie. Server Lidovky.cz znovu přináší příběh jejího života, čtěte ZDE. |
Podle iDnes.cz měla Věra Čáslavská v úterý v pražském IKEMu naplánovanou prohlídku, ale v nemocnici už zůstala. Zemřela večer v 21:55.
Čáslavská podstoupila vloni v polovině května náročnou osmihodinovou operaci, po které strávila tři týdny v nemocnici. Od té doby musela absolvovat několik chemoterapií, chodila na transfuze a zhubla o více než patnáct kilogramů. Letos v létě se její stav opět zhoršil a neodcestovala kvůli tomu na olympijské hry do Ria de Janeiro.
„Měla jsem ji velmi ráda, obdivovala jsem její velké výkony, kterými proslavila naší republiku po celém světě. Neměla ten život lehký, ale každému napíše osud život trochu jinak. Zároveň ale musím říct, že všechno kolem sebe snášela velmi statečně, čehož jsem si nesmírně vážila. Přeji Věře, aby na tom gymnastickém nebi našla klid a pokoj. Dobrých přátel už tam má bohužel dost,“ uvedla pro Lidovky.cz olympijská vítězka Dana Zátopková.
Nejúspěšnější česká olympioničkaŽádný český olympionik nezískal pod pěti kruhy více medailí než Věra Čáslavská. Na světě je pak pouze 15 úspěšnějších sportovců. Více naleznete ZDE. |
Během své fenomenální kariéry vybojovala „Zlatá Věra“ na 140 medailí včetně 11 olympijských, čtyřikrát se stala mistryní světa a jedenáctkrát mistryní Evropy. V roce 1968 byla vyhlášena nejlepší sportovkyní světa, čtyřikrát ji zvolili nejlepší domácí sportovkyní roku a v roce 2001 byla zařazena k Emilu Zátopkovi mezi Sportovní legendy.
Narodila se 3. května 1942 v Praze a s gymnastikou začínala ve 14 letech pod vedením své slavné předchůdkyně Evy Bosákové. Díky nezměrné píli a tréninkové dřině vystoupala až na vrchol. Se svými trenéry vymýšlela stále obtížnější prvky, které pak dokázala zacvičit s bravurou a elegancí.
Po stříbru ze soutěže družstev na OH 1960 v Římě získala o čtyři roky později v Tokiu čtyři medaile včetně tří nejcennějších, o další triumf ji připravil pád na bradlech. Galapředstavení na hrách v Mexiku jí vyneslo dokonce čtyři zlaté (včetně obhajoby ve víceboji) a dvě stříbrné.
„V Mexiku skončila moje - v podstatě jednoduchá - sportovní cesta, pro mne osobně krásná a čímsi čistá. Jestliže pád z bradel v Tokiu byl mou malou osobní tragédií, pak vítězství v Mexiku nemohlo nic změnit na naší tragédii národní,“ prohlásila v reakci na invazi vojsk Varšavské smlouvy poté, co v Mexiku naposledy uchvátila svými sestavami celý svět.
Japonci jsou smrtí Čáslavské hluboce zarmoucení, říká český japanolog |
Krátce po triumfálním návratu do Československa ji jako jeden ze symbolů Pražského jara čekaly výslechy Státní bezpečnosti, a když i přes nátlak odmítla odvolat svůj podpis pod manifestem Dva tisíce slov, upadla v nemilost. Než mohla začít trénovat mladé talenty, musela si několik let vydělávat například úklidem domů.
Koncem 70. let dostala Čáslavská spolu s manželem Josefem Odložilem, za něhož se provdala během OH 1968 v Mexiku, povolení vycestovat i s dětmi Radkou a Martinem do země, v níž byla i díky své pohádkové svatbě stále velmi populární. Oba se dva roky věnovali místním talentům, jejich manželství však utrpělo vážné trhliny a po 19 letech skončilo rozvodem.
V srpnu 1993 došlo na diskotéce v Domašově k potyčce mezi Odložilem a jejich synem Martinem, při níž někdejší stříbrný olympijský mílař utrpěl vážná zranění, kterým o pár dnů později podlehl. Po zdlouhavém procesu byl Odložil mladší odsouzen ke čtyřem letům vězení, avšak vzápětí mu tehdejší prezident Václav Havel, pro nějž Čáslavská začátkem 90. let pracovala jako poradkyně, udělil milost.
Czech Olympic champion gymnast Vera Caslavska dies aged 74 https://t.co/fGuCw8JSUG
— Reuters Sports (@ReutersSports) 31. srpna 2016
Někdejší gymnastickou královnu, jež byla v té době i předsedkyní ČOV a členkou MOV, poznamenala celá událost a její následná medializace natolik, že musela být nadlouho hospitalizována v psychiatrické léčebně. Tehdy se stáhla do ústraní a několik let žila v domě s pečovatelskou službou, než v sobě našla dost sil vrátit se do normálního života. Před čtyřmi lety o ní natočila režisérka Olga Sommerová dokument Věra 68.
Chtěl jsem paní Čáslavské po olympiádě volat, bohužel už to nešlo, smutní Synek |
Českým sportovcům na letošních olympijských hrách v Riu de Janeiro předpovídala 14 medailí a v osobním dopise se přimluvila u předsedy MOV Thomase Bacha za umožnění startu Martiny Sáblíkové v cyklistické časovce na hrách. Mezinárodní sportovní arbitráž CAS však start Sáblíkové v Riu zamítla.
„Nikdy jsem nebyla taková, jakou si mě lidé vysnili. Ale ti lidé, nebo celý národ mi dávali sílu, abych překonala únavu a strach. Nikdy jsem nebyla tak odvážná a sebevědomá, abych hledala sílu jen sama v sobě,“ řekla kdysi výstižně držitelka řady vyznamenání včetně státní Medaile Za zásluhy.
Vzestupy a pády
„Angažovala se i jako vlastenka, byla moc hodná a po listopadu 1989 spoustě lidem pomohla, zajímala se o jejich problémy a na sebe příliš nemyslela,“ komentovala úmrtí nejslavnější české gymnastky a své přítelkyně zarmoucená Sommerová. Život Čáslavské podle ní připomínal horskou dráhu.
„Těch vzestupů a pádů bylo hodně. Celoživotní stres jí však přivodil vážnou nemoc,“ podotkla režisérka. Připomněla, že komunistický režim s Čáslavskou po návratu z olympijských her v Mexiku naložil strašně. „Svůj život ale Věra s energií a statečností ustála. Byla zářivou osobností. Tolik toho udělala, že tady s námi bude pořád - se mnou tedy určitě,“ dodala filmařka.
Hlubokou lítost nad odchodem Čáslavské vyjádřil na twitteru také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Český i světový sportovní svět podle něj přišel o jednu z obrovských ikon.
Za silnou osobnost gymnastku považoval také předseda ODS Petr Fiala: „V. Čáslavská, skvělá gymnastka a hlavně statečná, obětavá žena, zkoušená osudem,“ uvedl. „Měla jsem možnost se s ní několikrát setkat. Je mi to velmi líto. Upřímnou soustrast,“ napsala ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).
Jen v dobrém a s láskou budou na legendární gymnastku Čáslavskou vzpomínat i čeští sportovci. Byla to bojovnice za lidství, řekl veslař Ondřej Synek.
Podle šéfa ČOV Jiřího Kejvala byla Věra Čáslavská příkladem pro ostatní, ať už jako sportovkyně, díky občanským postojům nebo obdivuhodné bojovnosti.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) připomněl, že Čáslavská ještě před několika dny přijala pozvání do Černínského paláce na setkání s českými velvyslanci. „Vlastně byla sama naší velvyslankyní. Slavná jako málokdo druhý a přitom statečná a skromná bojovnice,“ uvedl ministr. „Paní Věra Čáslavská zůstane navždy naší hrdinkou,“ míní ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).
Décès de Vera Caslavska, gymnaste tchèque championne olympique qui avait tenu tête à l'#URSShttps://t.co/187cnKSbYa pic.twitter.com/gsgdCFixLu
— francetv sport (@francetvsport) 31. srpna 2016
Gymnastka Čáslavská byla symbolem odvahy, ukázala světu, že v okupovaném Československu jsou lidé, kteří se nebojí, uvedl slovenský prezident Kiska.
Předseda Klubu olympioniků Svojanovský uvedl, že Čáslavská bojovala navzdory nepříznivé diagnóze. „Věra bojovala do poslední chvíle jako ve sportu. Porazila i prognózy lékařů, kteří jí tolik času nedávali.“