Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žena, kterou zasypala lavina, zemřela

Česko

  12:28
HRADEC KRÁLOVÉ - Žena, kterou v pátek zasypala lavina v Krkonoších, zemřela. Strávila tři hodiny pod metr a půl silnou vrstvou sněhu. Záchranáři šestatřicetiletou ženu v bezvědomí převezli do královéhradecké nemocnice, kde v pátek večer zemřela. Řekl to mluvčí trutnovské policie Jiří Prouza.

Podle České televize byla žena podchlazená na 14 stupňů Celsia. Lékaři královéhradecké fakultní nemocnice bojovali o její život několik hodin, ale po 22:00 ji museli prohlásit za mrtvou.

Lavina zasypala v takzvané Červinkově muldě, která je mezi Luční boudou a Svatým Petrem, celkem tři lidi. Jedna žena se vyprostila sama a přivolala pomoc. Muže lavina zasypala pouze částečně, záchranáři ho brzy vytáhli, byl jen podchlazený. Druhou ženu záchranáři našli až po třech hodinách hledání v hloubce 1,5 metru.

Policie zjišťuje, zda se nestal trestný čin. Například, zda byly řádně označené trasy. Horská služba pochybení ve značení tras odmítá. "Šli volným terénem, kudy nevede letní ani zimní cesta. Porušili tak návštěvnický řád a zřejmě i zákon o národním parku Krkonoše," uvedl náčelník Horské služby pro oblast Krkonoš Adolf Klepš.

Zavalené lidi hledali záchranáři již podruhé
Podle Prouzy zřejmě dostanou dva skialpinisté, kteří lavinu přežili, pokutu. "Vědomě šli do zakázaného prostoru, navíc s rizikem vyhlášeného lavinového nebezpečí," uvedl policejní mluvčí. V terénu zasahovalo asi 60 záchranářů. Pokud by se zasypané lidi nedařilo najít, horská služba by povolala další záchranáře z druhé části Krkonoš.

Pátrání komplikoval svažitý a nepřístupný terén a také tma.

Letos jde o druhý případ, kdy horská služba hledala v Krkonoších zavalené lidi. V březnu zasypala lavina nedaleko Brádlerových bud nad Špindlerovým Mlýnem dva lidi. Záchranářům se je podařilo vyprostit. V místě pátečního neštěstí již v minulosti zahynul lyžař, kterého zabila lavina.

V Krkonoších v současnosti platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětistupňové škály. Tento stupeň je vhodný pro túry, horská služba však v těchto případech upozorňuje na strmé svahy, kde hrozí uvolnění lavin. Na hřebenech hor leží kolem 50 centimetrů sněhu.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Mohlo by vás zajímat