Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žena napadená Romy na Nový rok zemřela. Policie nařídila pitvu

Česko

  15:49
VARNSDORF - V děčínské nemocnici zemřela žena z rodiny napadené skupinou Romů na Nový rok ve Varnsdorfu. Policie podle krajského mluvčího Vojtěch Haňky nařídila soudní pitvu, chce zjistit případnou souvislost její smrti s útokem.

Mítink chystají i místní lidé, nespokojení se situací ve městě. Dva z útočníků jsou obvinění z výtržnictví a ublížení na zdraví, čin jednoho z nich policie kvalifikovala jako rasisticky motivovaný.

VÍCE O ÚTOKU:

"Po útoku ženu ošetřili v rumburské nemocnici a propustili domů. Byla ve špatném zdravotním stavu, ani jsme jí nemohli vyslechnout," řekl Haňka. Později dvaašedesátiletou ženu museli hospitalizovat v děčínské nemocnici. Mluvčí Krajské zdravotní, která nemocnici v Děčíně provozuje, Jiří Vondra odmítl sdělit jakékoliv podrobnosti.

Policie nařídila soudní pitvu, která má dokázat, zda smrt ženy souvisí s útokem z novoroční noci. Několik dní strávil v nemocnici i syn zemřelé ženy, který se útočníkům postavil, když napadali jeho otce.

Na podporu rodiny se v neděli sešlo na varnsdorfském náměstí asi 200 lidí.

Výbušný Šluknov

Dcera napadeného muže jim v prohlášení, které organizátoři shromáždění přečetli, poděkovala shromážděným za podporu. "Sama jsem útoku přítomna nebyla, ale mohu potvrdit, že se opravdu stal. Jako rodič chci ve Varnsdorfu žít, beze strachu vyjít i v noci na kteroukoliv ulici," vzkázala.

Ve městech Šluknovského výběžku se za poslední rok zvýšila kriminalita, častá jsou přepadení na ulici nebo krádeže v domech. Místní ze situace viní Romy. Město navíc podle nich neinformuje pravdivě situaci ve městě. V novém roce se lidé sešli už podruhé, vloni demonstrovali v ulicích Rumburku a Varnsdorfu několik měsíců.

Politické sdružení Občané městu, město občanům (OMMO), které pořádalo nedělní mítink a prostor na náměstí E. Beneše má pro demonstrace zabraný každý víkend až do konce února. "Nechceme, aby to vypadalo, že se na jejím úmrtí zviditelňujeme, navíc chceme dopřát rodině trochu klidu," zdůvodnil Pavel Vaňáč z OMMO, proč tento víkend žádný protest neuspořádají.

Prostory je ochotný poskytnout někomu jinému, ale jen tomu, kdo podle něj opravdu chce řešit situaci. "DSSS je opravdu poskytovat nebudeme. Spíš uděláme časem něco sami," dodal.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat