Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Horská služba nechápe: žena se vydala na túru v sandálech, pak se vzdala mobilu a oddělila se od kamarádky

Dubí (Teplicko)  Na pěší túru do Krušných hor se vydaly v pátek dvě starší ženy, z nichž jedna šla v sandálech a termo ponožkách. Po cestě se rozdělily a devětašedesátiletá žena se ztratila. Po hodině a půl se ji podařilo najít v pořádku na silnici mezi městy Dubí a Krupka. Informoval o tom mluvčí Horské služby ČR Radek Zeman.

Případů, kdy záchranáři pátrají po nevhodně oblečených návštěvnících hor, v posledních dnech přibývá.

Ženy se vypravily na cestu kolem vrchu Loupežník u Dubí. Nejprve vyrazily podle informací záchranářů podél běžecké trasy na Sedmihůrské cestě, pak sešly mimo značené cesty a nakonec se ocitly na místě, kde vyšlapané stopy končily.

Dvě ženy v nevhodné obuvi se vydaly na pěší túru kolem vrchu Loupežník u Dubí,...
Dvě ženy v nevhodné obuvi se vydaly na pěší túru kolem vrchu Loupežník u Dubí,...

„Starší paní dala té mladší svůj mobil do batohu a pak se kdoví proč rozdělily. Mladší paní se podařilo vrátit na Krušnohorskou lyžařskou magistrálu a pak zavolala policistům, že postrádá kamarádku. Ti obratem kontaktovali nás s prosbou o součinnost při pátrání,“ uvedl zasahující člen horské služby Tomáš Plíva.

Záchranáři vyjeli na sněžném skútru a terénní čtyřkolce, a aby zvýšili šance na nalezení zbloudilé ženy, vzali s sebou jednoho policistu a mladší ženu. „Policii se ještě podařilo podle mobilu lokalizovat místo, kde se turistky rozdělily. Sami pak projížděli silnice, my jsme se vydali do horského terénu,“ uvedl Plíva a zmínil překvapení záchranářů, když zjistili, že čtyřiašedesátiletá žena, která jela s nimi, se vydala na sníh jen v sandálech a termo ponožkách.

Paní podle záchranářů tvrdila, že ponožky mají membránu a kromě toho už takto obutá chodí do hor 30 let. „To, co jsme viděli při této akci, neodpovídalo 30 letům zkušeností pohybu na horách,“ uvedl náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Račko. 

„Bylo to porušení snad všech zásad pohybu v zimních horách. Paní se vydala na cestu sněhem v obuvi vhodné na jarní procházku parkem, druhá se vzdala mobilu a s partnerkou se rozdělily. Důrazně turisty varuji, aby se takto nechovali,“ apeloval na návštěvníky hor Račko. Dodal, že sandály jsou vrcholem všeho, co horské oblasti od nezodpovědných turistů v posledních týdnech zažívají.

Před týdnem horská služba v Krkonoších zachránila dva mladé lidi, kteří šli Obřím dolem na Sněžku v teniskách a teplácích.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!