Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žena si nepamatuje, že vraždila

Česko

OLOMOUC Muže, se kterým údajně příležitostně udržovala intimní vztah, bodla a usmrtila kuchyňským nožem. Případ psychicky nemocné ženy od včerejška řeší krajský soud v Olomouci.

Z loňské vraždy ve Valašském Meziříčí je obžalována šestatřicetiletá Žaneta Vylíčilová. Před soudem vinu na smrti svého o pět let staršího známého nepopřela. Tvrdila ale, že si na čin přesně nevzpomíná, a odmítla vypovídat.

Tragická událost se stala v noci na pondělí 9. listopadu 2009 v pokoji nad restaurací Orion v ulici Na Vyhlídce. Muž si byt pronajímal a Vylíčilová jej v něm příležitostně navštěvovala. Podle policistů do bytu toho dne přišla už ozbrojená nožem s čepelí dlouhou více než třicet centimetrů a na muže zaútočila. Pořezala jej na rukou a bodla do hrudi. Nůž zasáhl srdce a plíci a napadený bezprostředně po útoku zemřel. Vylíčilová po činu sama zavolala policii a k vraždě se krátce poté i přiznala.

Obžalovaná žena je v invalidním důchodu a roky se léčí na psychiatrii s paranoidní schizofrenií. Mívá kvůli ní údajně výpadky paměti a halucinace. To se podle ní stalo i toho dne, kdy se domnívala, že jí chce její známý ublížit. „Měla jsem vidiny. Pořád ke mně mluvili lidé z televize a měla jsem pocit, že mě chce znásilnit,“ řekla policistům. Na to, že muže zavraždila, si prý nevzpomíná. Napadený muž si pokojík nad restaurací pronajal krátce po návratu z vězení. Ve Valašském Meziříčí pracoval na pile a občas si přivydělával i jinde. Míval konflikty se svými rodiči, se kterými se před několika lety ve zlém rozešel. Podle svědectví jednoho z příbuzných kromě Vylíčilové udržoval příležitostné intimní kontakty i s dalšími ženami.

Líčení u krajského soudu bude svědectvím znalců pokračovat i dnes, možná také padne rozsudek. Klíčový bude zřejmě psychiatrický posudek souzené.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...