14. prosince 2010 13:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žena tiskla tři roky téměř dokonalé bankovky na obyčejné tiskárně

peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ÚSTÍ NAD LABEM Minimálně 512 falešných bankovek zadrželi během posledních tří let severočeští policisté. Odkud se padělky braly, vypátrali až letos. Tiskla je dvaačtyřicetiletá žena z Děčínska, které k tomu stačila obyčejná tiskárna, papíry z papírnictví a běžně dostupné chemikálie, řekla kriminalistka Helena Pšeničková.

Ženě teď hrozí až desetiletý trest. Česká národní banka hodnotila padělky jako zdařilé.

Podle policistů žena začala s paděláním kvůli rodinným problémům. Peníze tiskla na obyčejné inkoustové tiskárně a právě na tisku jsou zřejmě nejviditelnější nedostatky, postupně se ale propracovala k velmi zdařilé povrchové úpravě. "Používala běžně dostupné materiály a třeba ochranný proužek dokázala obejít tím, že použila pravý. Ale z padesátikoruny," popsala Pšeničková. Těsně před zadržením prý dokázala stíhaná napodobit i reakci pod ultrafialovým světlem. Znalce tím prý velmi překvapila.

Rok 2010 v obrazech

Stíhaná žena pracovala jako administrativní pracovnice a podle policie bankovky vyráběla i tam. Specializovala se hlavně na bankovky v hodnotách 500 a 1000 korun, udělala ale i několik exemplářů pětitisícovek. Další velmi podobné padělky policie stále objevuje v oběhu, takže odhad 512 bankovek zřejmě není konečný. Trestní stíhání stále není uzavřené a žena není ani ve vazbě.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!