7. prosince 2018 15:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Po operaci ve frýdlanstké nemocnici měli otravu krve. Další pacientku propustili domů

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberec Z Krajské nemocnice v Liberci v pátek propustili dalšího z devíti pacientů postižených otravou krve po operaci v soukromé Nemocnici Frýdlant. Jde o pacientku po gynekologickém zákroku. Ostatní zůstávají v péči lékařů. S výjimkou jedné pacientky ve vážném stavu, která leží na anesteziologicko-resuscitačním oddělení v Liberci, se stav ostatních zlepšuje. Nikdo další ale nebude propuštěn dříve než po neděli, uvedl v pátek mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Propuštěni tak byli dva pacienti, dalšího na jeho žádost převezli do frýdlantské nemocnice. I ten ale zatím zůstává hospitalizovaný.

Prvního pacienta po otravě krve ve Frýdlantu pustili domů, po nemocnici chce odškodné

Příznaky otravy krve mělo devět ze 16 pacientů, mužů a žen různého věku, kteří minulý týden od pondělí do středy podstoupili operaci v soukromé Nemocnici Frýdlant ze skupiny EUC. Operace různého typu prováděly různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, různí anesteziologové i sestry. Osm pacientů s otravou bylo hospitalizováno na ARO a JIP v Liberci, jeden v Jablonci nad Nisou, protože potřebovali intenzivní péči. Příčiny otravy zatím nejsou jasné.

Stav pacientů s otravou krve, kterou dostali po operačních zákrocích v soukromé...

Stav pacientů s otravou krve, kterou dostali po operačních zákrocích v soukromé nemocnici ve Frýdlantu, je stabilizovaný.

Testy zatím ukázaly, že příčinou otravy krve nebyly inhalační anestetikum ani chemické přípravky, které se používají k dezinfekci operovaného místa. V jedné z lahviček s anestetikem Propofol, které se aplikuje nitrožilně, byl ale prokázán acinetobacter. To je bakterie, která se vyskytuje i v zevním prostředí, u oslabených lidí však může vyvolat zápal plic, zánět či otravu krve. Tatáž bakterie byla v jednom z krevních vzorků od postižených pacientů. Ve vzorcích krve dalších se ale bakterii nepodařilo vykultivovat. To však podle lékařů neznamená, že tam být nemohla.

Nemocným z Frýdlantu neškodila inhalační anestezie ani dezinfekce

V Nemocnici Frýdlant zůstává uzavřen a zapečetěn operační sál. „Kromě operačních sálů funguje ale nemocnice normálně,“ sdělila  v pátek mluvčí nemocnice Dita Fuchsová. V běžném režimu jsou podle ní všechny ambulance v nemocnici a například i ordinace diabetologie, kterou nemocnice zajišťuje v Hrádku nad Nisou. Mimo ambulancí v nemocnici funguje gynekologické a chirurgické oddělení, a interní oddělení s lůžky následné péče. Zařízení má 80 lůžek, z toho 35 je akutních a 45 následné péče.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz