Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
30. března 2015 6:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žena vraha z Brodu není schopná výslechu. Soud ji drží na psychiatrii

Kdo byl střelec z restaurace? Zdeněk K. a jeho žena byli postrachem sídliště. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kdo byl střelec z restaurace? Zdeněk K. a jeho žena byli postrachem sídliště. | foto: ČTK

PRAHA Žena střelce z Uherského Brodu, který v únoru zavraždil osm lidí a pak spáchal sebevraždu, zatím zůstává v Psychiatrické nemocnici v Kroměříži. A protože kvůli svému stavu nebyla schopná výslechu, soud jí přidělil opatrovníka. O jejím dalším pobytu v nemocnici bude rozhodovat soudní znalkyně.

Začátek příběhu Jarmily K. spustila tragédie z 24. února. Tehdy její muž Zdeněk vešel do uherskobrodské restaurace Družba a začal střílet. Zůstalo po něm osm mrtvých a později zastřelil také sám sebe. Jeho žena se ještě ten večer zabarikádovala v jejich řadovém domku na sídlišti Olšava a odmítala dovnitř pustit policii. Po neúspěšném vyjednávání policie do domu vnikla a ženu odvezla na psychiatrii. 

„Našli jsme tam paní ve špatném stavu a lékař na místě rozhodl o její hospitalizaci,“ objasnil po zákroku mluvčí krajské policie Pavel Stránský.

Protože byla žena do psychiatrické nemocnice umístěna bez písemného souhlasu, musel o jejím dalším pobytu v nemocnici rozhodnout soud. „Soud zahajuje řízení o vyslovení přípustnosti převzetí nebo držení ve zdravotním ústavu v Psychiatrické nemocnici v Kroměříži,“ stojí v usnesení, které má server Lidovky.cz k dispozici. 

Třiapadesátiletý Vladimír Viceník patří k častým návštěvníkům restaurace...

„Vzhledem k tomu, že zdravotní stav umístěné zcela vylučuje, aby si zvolila zmocněnce, byl jí jmenován opatrovník z řad advokátů. Z tohoto důvodu nebyla také slyšena jako účastník řízení,“ napsala předsedkyně senátu Jarmila Gajdošová.

Podle jejího názoru důvody převzetí Jarmily K. do psychiatrické nemocnice trvají a bylo ji proto nutné „nadále omezit ve styku s vnějším světem“, a poté soudkyně znova zopakovala: „Zdravotní stav umístěné zcela vylučuje její výslech, nebyla umístěná slyšena jako účastník řízení.“ 

Policie hlídá vchod do restaurace Družba v Uherském Brodě, kde útočník...
Svíčky na místě střelby před restaurací Družba v Uherském Brodě.

O jejím dalším pobytu v psychiatrické nemocnici nyní rozhodne znalkyně z oboru psychologie. Ta musí zhodnotit současný psychický stav Jarmily K. a to, jak dlouho je její pobyt na psychiatrii ještě nutný. „Zda je umístěná schopna pochopit průběh a význam soudního řízení a rozhodnutí, zda lze provést plnohodnotný výslech, a zda porozumí obsahu a významu soudního rozhodnutí,“ vyjmenovává soud úkoly znalkyně.

Okresní soud v Kroměříži čeká na vyjádření soudní znalkyně z oboru psychologie,...

Byli to podivíni, tvrdí místní

Podle místních obyvatel byli Zdeněk K. se svou ženou Jarmilou problémovými sousedy. „Je to člověk, kterého jsem poznal tak před pětatřiceti lety, to byl tehdy ještě psychicky zdravý člověk, ale snad od sametu jsem ho neviděl venku. Byl to podivín, o jehož psychické nemoci se tu mluvilo,“ řekl serveru Lidovky.cz již dříve muž, který bydlí jen pár metrů od domu útočníka (VÍCE čtěte ZDE).

„V životě jsem ho neviděla, má psychicky labilní manželku, o níž se staral. Paní třeba vyjde večer a začne křičet přes celé sídliště. Jsou to docela prasárny, něco ohledně komunistů. Prý měli jednoho syna, který s nimi ale nežije,“ uvedla žena. „Řvala na ostatní, že ona byla slušně vychovaná, ne jako dnešní mládež, která je plná feťáků,“ dodala.

  • Do restaurace Družba v Uherském Brodě vpadl 24. února v době oběda zřejmě psychicky labilní Zdeněk K. a začal střílet. Po jeho útoku zůstalo osm obětí, pachatel poté zastřelil i sebe.
  • Podle informací se z restaurace ozvalo až 25 ran z brokovnice. Před střelbou volal pachatel na linku Krimi zpráv televize Prima. „Volal na linku našich Krimi zpráv,“ uvedla mluvčí televize Fianová.
  • Při střelbě byla také zraněna jedna žena, která byla s vážným zraněním převezena do nemocnice. 

Improvizované pietní místo

hmHana Mazancová
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...