Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ženám penze nestačí, tak pracují

Česko

Stále více žen je v dobré kondici, chtějí dál pracovat a vydělávat * Mnohé osamělé seniorky jen s penzí nevyjdou

PRAHA „Chtěla jsem odejít do penze, ale bez manžela neutáhnu nájem. Příjem bych měla směšný, i kdybych si přivydělávala,“ říká šedesátiletá paní Jarmila B., která už rok přesluhuje. Rozvedených nebo ovdovělých žen, které musí z ekonomických důvodů zapomenout na odchod do důchodu, v Česku rekordně přibývá. To samé se týká žen z nižších sociálních skupin, i když nežijí samy.

Zaměstnanost lidí mezi 55 až 64 lety narůstá hlavně kvůli posouvání důchodového věku a zhoršující se finanční situaci. Kromě ekonomického důvodu je zde i další příčina, proč do práce chodí stále více seniorek: lepší fyzická a často i psychická kondice než u mužů. Mnoho žen, které nejsou přímo v existenční nouzi, si chce udržet určitý životní standard a zůstat ve společenském kontaktu. Tato skupina však většinou do penze nastoupí a pak si jen přivydělává.

„Konečně mám čas na cestování, ale jen s důchodem bych se nikam nepodívala,“ říká bývalá manažerka Marcela K., která si v penzi začala přivydělávat jako finanční poradkyně na volné noze.

V letech 2001 až 2009 vzrostla zaměstnanost penzistů podle aktuálních dat ČSÚ z 52,1 na 65,5 %, tedy o 13,4 procentního bodu, což byl nejrychlejší nárůst mezi všemi věkovými skupinami. Vývoj zaměstnanosti žen a mužů v této věkové kategorii je však značně rozdílný. Počet zaměstnaných mužů narostl za posledních osm let o 39,5 %, u žen to však bylo o 85,0 %.

„Vzrůstající zájem o zaměstnání u žen v předdůchodovém a důchodovém věku se stal v posledních deseti letech trendem,“ potvrzuje obchodní ředitel Axial Personnel Agency Marek Strieborný. „Jedná se o ženy, které žijí samy, nebo z nižších sociálních skupin,“ dodává s tím, že je to celorepubliková záležitost. Jak potvrdilo ministerstvo práce a sociálních věcí, roste počet seniorek i v evidencích uchazečů o zaměstnání na úřadech práce. Pražský úřad práce LN poskytl konkrétní čísla: uchazeček o zaměstnání mezi 55 a 64 lety bylo ještě ve 4. čtvrtletí 2007 1310, ve 4. čtvrtletí 2009 již 1838 a v 1. čtvrtletí letošního roku stoupl jejich počet na 1977.

Alena Křížková ze Sociologického ústavu AV ČR upozorňuje i na fakt, že ženy mají obecně výrazně nižší důchod, který odráží celoživotní podhodnocení jejich práce. „Proto jsou nuceny pracovat, aby se uživily nebo si udržely určitý životní standard,“ tvrdí Křížková.

Luboš Rejchrt z personální společnosti Grafton Recruitment se domnívá, že tento trend je dán i demografickým vývojem společnosti. „V budoucnu se výše uvedená čísla budou nadále zvyšovat,“ tvrdí.

Profesní úroveň jde dolů Podle personálních agentur, které LN oslovily, však seniorky narážejí na problém sehnat práci, na kterou mají kvalifikaci, a musí se spokojit i s jinou, často méně kvalifikovanou pracovní činností. Nejčastěji nabízenými pozicemi pro věkovou kategorii 55 až 64 let jsou pokladní v nákupních centrech, doplňování zboží, práce ve velkoskladech, prodej zboží, úklid nebo místo u informačního pultu.

Pokračování na straně 13

Ženám penze nestačí, tak pracují

Dokončení ze strany 1

V poptávce po zaměstnání žen v předdůchodovém a důchodovém věku je podle Hany Václavíkové z Úřadu práce hlavního města Prahy markantní zájem o administrativní pozice.

Rostoucí zájem o administrativní a ekonomické obory potvrzuje i Eva Kramešová z personální agentury Hays Czech Republic. „V této věkové kategorii evidujeme v porovnání s minulými lety více kandidátek, které ukončily svůj pracovní poměr ve státním sektoru, jako jsou úřady, ministerstva a podobně, a projevují zájem o soukromou sféru,“ říká Kramešová s tím, že takových uchazeček je v jejich agentuře 99,9 procenta. Úspěšnost je nicméně individuální, vždy přímo souvisí s nabytými zkušenostmi, osobnostními předpoklady a jazykovými znalostmi. Adeptky mezi 55 a 64 lety však narážejí podle Kramešové právě na problém neznalosti jazyků. Je tu však skupina seniorek, která nemusí nutně profesně klesat na méně kvalifikovanou úroveň. „U mzdových a finančních účetních jsou zkušenosti rozhodujícím faktorem a vyšší věk není překážkou,“ upozorňuje Marek Strieborný.

***

ZAMĚSTNANOST ŽEN VE VĚKU 55–59 LET

(čtvrté čtvrtletí, v tisících)

111,5 2001

187,5 2005

209,5 2008

210 2009

Zdroj: ČSÚ

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...