24. dubna 2018 12:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ženě, kterou napadl pes, přišli lékaři v Olomouci prst z nohy na ruku

Ženě byla krátce po úrazu nahrazena chybějící část prostředníčku na ruce prstem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ženě byla krátce po úrazu nahrazena chybějící část prostředníčku na ruce prstem... | foto: ČTK

OLOMOUC Ojedinělou operaci mají za sebou plastičtí chirurgové Fakultní nemocnice Olomouc (FN Olomouc), kteří čtyřiapadesátileté ženě krátce po úrazu nahradili chybějící část prostředníčku na ruce prstem z její nohy. Žena o prostředníček přišla po útoku bojového psa, díky mnohahodinové operaci by funkčnost její ruky měla zůstat zachována.

Tento operační výkon patří k výjimečným v českém i celosvětovém měřítku, řekl v úterý novinářům primář oddělení plastické a estetické chirurgie FN Olomouc Bohumil Zálešák.

Zdravotní sestru Hanu Kolouškovou napadl cizí pes v polovině března při procházce do přírody kousek za Olomoucí. „Z ničeho nic se objevil cizí pitbull a zaútočil na našeho psa. Jeho majitel nebyl nikde v dohledu. Nezaváhala jsem ani na vteřinu, vrhla se našemu Ronymu na pomoc, začala jsem křičet a snažila jsem se pitbulla odtáhnout pryč. V tom se otočil a vystartoval mi po pravé ruce. Slyšela jsem křupnutí a ucítila strašnou bolest. V tu chvíli jsem věděla, že mám prst pryč,“ uvedla Koloušková.

Tento operační výkon patří k výjimečným v českém i celosvětovém měřítku, řekl v...
Primář oddělení plastické a estetické chirurgie Fakultní nemocnice Olomouc...


Záchranná služba ji převezla do FN Olomouc. Lékaři jí poté dali na výběr ze dvou možností. Buď jí zůstane pahýl prstu nebo si nechá přenést prst z nohy, avšak s rizikem, že přišitý prst se nemusí správně uchytit a být funkční. „Jsem pravák a věděla jsem, že ten prst potřebuji. Zejména když mám pacientům zavést kanylu nebo píchnout nitrožilní injekci. Rozhodla jsem se pro složitější operaci,“ řekla Koloušková.

Olomoučtí plastičtí chirurgové podle Zálešáka mají na svém kontě už několik vysoce specializovaných mikrochirurgických operací, při kterých provedli přenos prstu nebo kloubu z nohy na ruku. „Nikdy ale nešlo o akutní přenos prstu. Ten jsme dělali úplně poprvé. V českém i celosvětovém měřítku jsou to výkony naprosto ojedinělé. Smyslem této špičkové operace není jen estetické hledisko, ale především maximální zachování funkce poraněné ruky,“ uvedl Zálešák.

Operace trvala 11 hodin, následovaly však komplikace

Akutní přenos prstu postoupila pacientka čtyři dny po zranění, kdy už bylo podle Zálešáka jisté, že se v ráně nerozvíjí infekce po psím kousnutí. Se sedmičlenným týmem primář ženu operoval 11 hodin. V následujících dnech museli lékaři pacientce kvůli komplikacím opakovaně na ruce čistit cévy nebo nahrazovat jejich části novým štěpy. „Když mě vezli ke třetí revizi na sál, chtěla jsem, aby už ten prst dali pryč. Pan primář Zálešák byl ale tvrdohlavý. Vyplatilo se to a prst mi zachránili. Jsem za to vděčná,“ uvedla Koloušková.

Koloušková má nyní podle Zálešáka šanci na dobrý výsledek léčby. „Funkce ruky by se mohla obnovit z 80 až 90 procent. Pokud se dobře zhojí také senzitivní nervy, můžeme brzy dosáhnout i velice dobré citlivosti prstu,“ podotkl Zálešák. Koloušková novinářům řekla, že se po uzdravení chce vrátit ke své práci zdravotní sestry. „S výsledkem jsem naprosto spokojená, protože přes ty komplikace, které byly, je prst funkční a prokrvený. Věřím, že aspoň z 95 procent bude funkční,“ uvedla.

ČTK

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?