Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ženská ‚přesilovka‘ na ministerstvech. Muži jsou zde v menšině, berou ale víc

Česko

  5:00
PRAHA - Na ministerstvech pracuje výrazně méně mužů. Ti ale obsazují vyšší funkce a berou víc než jejich kolegyně. Zastánci rovnoprávnosti pohlaví by se mohli zaměřit na ministerstva, jestli v nich náhodou nejsou muži utlačovaní. Tedy alespoň podle prvního pohledu na čísla, která Lidové noviny získaly od jednotlivých úřadů. Ženy totiž na drtivé většině z nich hrají početní přesilovku – někdy až trojnásobnou.

Výjimku tvoří rozložení sil na ministerstvu pro místní rozvoj. Nejenže mu šéfuje Karla Šlechtová (na snímku), ale ta má pod sebou hned čtyři náměstkyně. foto:  Petr Topič, MAFRA

Vítězem je ministerstvo práce a sociálních věcí. „Máme v současné době 1388 zaměstnanců, z toho 1056 žen – včetně těch, které čerpají rodičovskou a mateřskou dovolenou – a 332 mužů,“ napsala Ingrid Štegmannová z tohoto úřadu.

To, že se školství popisuje spíše jako ženské a učitelů je nedostatek, svým způsobem dokazuje i situace na příslušném ministerstvu. Pracuje tam 609 zástupkyň něžného pohlaví a 267 mužů.

Opačná je situace pouze na ministerstvu obrany a zahraničních věcí. Prvně jmenovaný resort poslal čísla včetně vojáků z povolání – a v armádě pracuje téměř 23 442 mužů oproti 6070 ženám.

Vysoký počet zaměstnankyň je ovšem jedna věc. Co se týká pracovních pozic a výše platu, jsou na tom podstatně hůře než jejich kolegové.

„Existují rozdíly mezi jednotlivými ministerstvy, ale obecně většinou platí, že podíl žen ve státní sféře se značně zmenšuje s vyššími funkcemi,“ vysvětluje Markéta Mottlová, projektová koordinátorka organizace Fórum 50 %, jež se zabývá rovnoprávností pohlaví. Jde podle ní o takzvanou vertikální segregaci. „Čím vyšší pozice a větší prestiž, tím se setkáváme s nižším počtem žen,“ doplňuje Mottlová. Ženy většinou zastávají post referentek, nemají tedy rozhodovací pravomoc.

Výjimku tvoří rozložení sil na ministerstvu pro místní rozvoj. Nejenže mu šéfuje Karla Šlechtová (ANO), ale ta má pod sebou hned čtyři náměstkyně.

Že se diskriminace projevuje i v platovém ohodnocení žen, pak potvrzuje analýza ministerstva financí, která se zabývá odměňováním ve státní správě: „Podíváme-li se na data z hlediska genderové rovnosti, platy žen jsou v průměru nižší v porovnání s muži.“ Diskriminace přitom narůstá se zvyšujícím se stupněm řízení.