Jihoamerické letiště Guarulhos v Sao Paulu, odkud létají linky do 53 zemí světa, je hlavním dopravním uzlem pro mezinárodní import kokainu.
Každý den je tu zatčeno pět překupníků.
Ještě před deseti lety bylo mezi zatčenými jen nemnoho žen, konkrétně čtyřicet. Počet odsouzených žen-cizinek však rapidně roste. V Hlavním ženském vězení v Sao Paulu jich v roce 2010 bylo čtyři sta – a tvořily téměř polovinu zatčených překupníků.
Jsou to většinou svobodné matky s několika dětmi, které nikdy předtím nespáchaly zločin. Nejvíce jich pochází z Jižní Afriky, kde chudé černé ženy udělají cokoli, jen aby vydělaly na jídlo pro své potomky.
Délka jejich trestu je od tří do patnácti let. Zákon o pašování drog je však v Brazílii vágní, takže často záleží jen na náladě soudce, kolik let odsouzená vlastně dostane.
Rodině pak má právo zatelefonovat dvakrát ročně.
Mnoho uvězněných však začne převážet drogy i po propuštění, protože je to pro ně jediná cesta, jak vydělat na letenku domů.
Právě těchhle zoufalých žen využívají muži-překupníci, obvykle Nigerijci, kteří brazilský obchod s drogami kontrolují. V pravou chvíli jim nabídnou další „zcela bezpečnou“ práci. Za převoz 0,5–12 kilogramů drogy jim slíbí od 500 do 10 000 liber, tedy 15 až 300 tisíc korun. Pak už jen záleží na tom, jestli bude dotyčná dopadena, nebo ne. Překupníci vyváznou v každém případě bez trestu a kdykoli najdou za zatčenou ženu náhradu.
O autorovi| ? Text a foto: Jackie Dewe Mathews