Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ženy, jež spolu rostly i padly. Kratochvílovou přivedla z úřadu vlády Valachová

Kateřina Valchová a Simona Kratochvílová - kolegyně z Úřadu vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Valchová a Simona Kratochvílová - kolegyně z Úřadu vlády. | foto: Lidové noviny

PRAHA/BRNO Její kariérní příběh by se dal označit jako „from zero to hero“ (od nuly hrdinkou – pozn. red.). A pak zase na nulu. Simona Kratochvílová se z referentské pozice během dvou let vypracovala až na náměstkyni ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD). Její vzestup skončil ve chvíli, kdy na ministerstvo minulý týden přišla policie a obvinila Kratochvílovou v rámci kauzy dotací pro sport.

V ní uvázl, jak LN psaly, také Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR), a někdejší úředník ministerstva školství Zdeněk Bříza.

Pro Kratochvílovou však nepříjemné dny obviněním neskončily. Soud ji i Peltu koncem minulého týdne poslal do vazby. Fotbalového šéfa převezli kvůli zdravotním komplikacím do nemocnice - více zde:

Podle zjištění Radiožurnálu se Kratochvílová scházela s Peltou v bytě v pražském centru, který fotbalový šéf pronajal. Tam je odposlouchávala policie a tam se dvojice, kterou podle policie pojil úzký vztah, domlouvala na tom, jak se rozdělí dotace pro sportovce. Ještě před zasedáním komise ministerstva školství tak třeba podle policie projednali to, jak bude přerozděleno 454 milionů korun z takzvaných investičních dotací pro rok 2017. VÍCE ČTĚTE ZDE:

Poslanec Jiří Holeček (ANO), jenž se zaměřuje na transparentnost toků peněz do sportu, míní, že Kratochvílová byla ve své funkci náměstkyně pro sport a mládež aktivní. „Připadalo mi, že je pracovitá, horlivá a má pracovní nasazení. Pokud jde o její přístup k rozdělování dotací, na našem podvýboru nás informovala, že body k jednotlivým žádostem o dotaci mají na starosti komise. Jejich členy však nikdo neznal a to mi přijde jako problém netransparentnosti,“ popsal LN Holeček své pocity vůči dnes již bývalé náměstkyni MŠMT, která nyní pobývá za mřížemi.

Kratochvílová, vystudovaná andragožka a marketérka, bývala dle svého životopisu na profesní síti LinkedIn dlouhá léta tajemnicí Komory daňových poradců ČR. Chvíli vedla i privátní Moravian Business School v Brně.

Simona Kratochvílová.

Simona Kratochvílová.

Od září 2014 spolu pracovaly na Úřadu vlády v legislativní sekci, odkud si v červnu 2015 Valachová přivedla hned několik náměstků – také Danu Prudíkovou pro právní sekci a Václava Velčovského pro strukturální fondy.

Náměstkyní až ve třetím kole

Kratochvílová se tehdy stala ředitelkou ministrynina kabinetu, což bývá ta nejbližší osoba v resortu. Rok poté už byla náměstkyní pro sport, přestože její povýšení budí pochybnosti. Podle informací LN ze dvou nezávislých zdrojů totiž první fáze výběrového řízení nedopadla podle představ ministerstva. Kratochvílová se přihlásila až do třetího kola, kde uspěla.

Konkurz byl vyhlášen 16 .června v souladu se zákonem o státní službě. „V termínu do 7 .července 2016 se přihlásilo celkem šest uchazečů. Dne 20. července zasedla výběrová komise, která označila dva uchazeče jako úspěšné. Vedle povinnosti splnit formální podmínky stanovené zákonem o státní službě předkládali uchazeči své životopisy, motivační dopisy a písemnou práci na téma koncepce strategického rozvoje sportu a mládeže v ČR na nejbližší tři roky. Dnem 24. srpna byla Kratochvílová jmenovaná na služební místo náměstkyně pro řízení sekce sportu a mládeže, a to na základě toho, že uspěla ve výběrovém řízení,“ sdělil LN příslušný státní tajemník Jindřich Fryč.

Jen pár měsíců před tímto jmenováním, loni v květnu, bulvární média upozornila, že právě Kratochvílová „s majáčky pronásledovala sanitku“, která odvážela Valachovou do nemocnice poté, co zkolabovala. Sociálnědemokratická ministryně následně přiznala, že šlo o chybu, jakkoliv byla v dané chvíli lidsky pochopitelná.

Poté, co byla Kratochvílová minulý týden zatčena, napsaly HN, že obě ženy z Brna spolu navíc sdílely tentýž pražský byt – byly prý navíc blízké přítelkyně.

Týká se navrhnutí vazby náměstkyně ministryně MŠMT Simony Kratochvílové.
Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta (vlevo) u Obvodního soudu pro...

„Na tomto případu se ukazují úskalí implementace služebního zákona, neboť ke skutečně profesionální službě by neměla být vybrána osoba politicky nebo osobně takto blízká,“ řekl včera Jiří Nantl, expert ODS na školství a bývalý náměstek pro legislativu.

Kdo asi převezme úřad

Post náměstka pro sport je a vždy býval na ministerstvu školství specifický, trochu mimo ostatní školskou agendu. Valachová předevčírem oznámila, že skončí k 31.květnu. Spekuluje se, že by jejím nástupcem mohl být dle nedávného modelu z ministerstva průmyslu jiný náměstek – profesor Stanislav Štech. Ten patřil mezi favority na post ministra už po odchodu předchůdce Valachové Marcela Chládka z funkce.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Pořad spolu s Martou Kubišovou uváděl i Zdeněk Srstka.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Pořad spolu s Martou Kubišovou uváděl i Zdeněk Srstka.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Pořad spolu s Martou Kubišovou uváděl i Zdeněk Srstka.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...