Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Trestný čin se na přejezdu se spuštěnými závorami nestal. Ženy s dětmi spáchaly v Řeporyjích jen přestupek

Tři ženy převádějí 13 dětí přes železniční přejezd v pražských Řeporyjích, i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tři ženy převádějí 13 dětí přes železniční přejezd v pražských Řeporyjích, i... | foto: Reprofoto Mall TV

Tři ženy, které začátkem února na červenou převáděly skupinu dětí přes železniční přejezd v Řeporyjích, nespáchaly trestný čin. Policie v pátek pro server Lidovky.cz uvedla, že jde o přestupek.

„Vyhodnocením kamerových záznamů a výslechem svědků kriminalisté došli k závěru, že nebyly naplněny znaky skutkové podstaty jakéhokoli trestného činu, které by opravňovaly zahájit trestní stíhání konkrétních osob,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

„Z tohoto důvodu a po konzultaci s dozorujícím státním zástupcem tak byla celá věc předána příslušnému státnímu orgánu k dořešení jako podezření z přestupku,“ uvedl dále s tím, že se tak případem bude zabývat Magistrát hlavního města Prahy, který by jej měl dořešit. „O věci stále není rozhodnuto a jde stále o živou kauzu,“ doplnil. Mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman pro server Lidovky.cz uvedl, že v případě porušení zákona o silničním provozu by byla ženám uložena pokuta ve výši od 1 500 až 2 500 korun. 

Pokud by se podle něj ukázalo, že dal ženám ústní souhlas k přejití přejezdu zaměstnanec provozovatele dráhy, o žádný přestupek nešlo. Provozovatelem dráhy je Správa železnic. Její tiskový mluvčí Marek Illiáš nicméně už dříve řekl, že ve stanici Praha-Řeporyje organizace žádného dopravního zaměstnance nemá. Zastávka nenabízí ani prodej jízdenek. „Není tam výpravčí ani nikdo ze zaměstnanců SŽ,“ sdělil pro server Lidovky.cz.

Policisté se videozáznamem, který zveřejnil starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) ve svém pořadu Extrémní starosta na internetové televizi Mall. tv, zabývali od začátku února.  

Na videozáznamu je patrné, že tři ženy a 13 dětí železniční přejezd přebíhají navzdory zavřeným závorám a červené signalizaci. Vlak, kterým měla skupina ze stanice Praha-Řeporyje odjet, měl podle jízdního řádu pravidelný odjezd v 11:59. Vychovatelky s dětmi se na přejezdu objevily 11:56, tedy o tři minuty dříve. Z videa je zřejmé, že do stanice těsně předtím přijel vlak jedoucí opačný směrem a druhý již ve stanici stál. Soupravy se tedy v místě křižovaly, protože jde o jednokolejnou trať.

Na sociálních sítích se podle České televize krátce po incidentu objevili svědci, kteří tvrdili, že měl strojvedoucí nebo průvodčí vlaku ženám pokynout s tím, že na ně čekají a mohou přejezd přejít. Už dříve řekl dopravní expert Petr Šlegr pro server Lidovky.cz, že pokud k tomu došlo, šlo o chybné jednání - byť třeba s dobrým úmyslem. 

Pavel Novotný ihned chování žen odsoudil. „Ženy s dětmi by neměly právo přejezd přejít, ani kdyby na ně z lokomotivy mával ministr dopravy. Kdekdo mě napadá, že je to veřejný lynč na ženy, ale mně je to jedno. Nemůžeme ukázat dítěti, že existuje možnost, kdy se dají podlézt závory. Vlak tu jezdí každých 19 minut, lynč jim patří,“ trval na svém.

Novotný dodal, že skupina tří vychovatelek s třinácti předškolními dětmi není z mateřské školy zřízené státem nebo obcí, ale jde o soukromý subjekt.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!