Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ženy proti Zemanovi: Jeho sexistické řeči se nás hluboce dotkly

Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman | foto: MAFRA, Dan Materna

PRAHA Skupina slavných Češek se na poslední chvíli snaží získat na stranu Karla Schwarzenberga nerozhodnuté voliče, především ženy. V celostránkové inzerci kritizují Miloše Zemana za jeho sexistické řeči z poslední doby o znásilňování žen.

"Hluboce se nás, níže podepsaných žen, dotkl výrok Miloše Zemana pronesený v debatě TV Prima dne 18. 1. 2013," stojí v inzerátů, který se ve čtvrtek i v minulých dnech objevil v denním tisku.

Pod prohlášením, kterému dominuje heslo "Kdo není slušný muž, nemůže být dobrý prezident", jsou podepsány herečky Daniela Kolářová a Klára Issová, zpěvačka Anna K., dokumentaristka Helena Třeštíková, socioložka Jiřina Šiklová, Barbara Kodetová či Jana Plodková.

Výrok Miloše Zemana

"Knížata měla právo první noci a díky tomu zdegenerovala, protože své nevolnice nemusela znásilňovat, vydávat na to energii. Zatímco my zemani jsme si právo, nejen v sexuální oblasti, museli vždy těžce vybojovat, a proto jsme nezdegenerovali."

TV Prima, 18. 1. 2013 

Výrok, který ženy Zemanovi vyčítají, se týká práva první noci za dob knížat a znásilňování žen tehdejší nižší šlechtou (viz box). Hodnotí ho jako nepřijatelný. "Považujeme jej za hrubý, urážlivý a nepřípustný z úst jakéhokoli muže, natožpak kandidáta na úřad prezidenta naší země," píší v inzerátu.

Zemanův výrok zkritizovala i šéfka Poslanecké sněmovny a místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. "Proč tedy musím poslouchat nesmyslné bonmoty Miloše Zemana? Jako ten z poslední televizní debaty o zemanech, knížatech a znásilňování. Už vidím, jak podobné úvahy ozdobí setkání se zahraničními státníky ve Španělském sále Pražského hradu. Zejména prezidentky, ministryně a velvyslankyně budou poctěny," citovala Němcovou MfDnes.

Čvančarové kvůli kritice Zemana chodí anonymy

Za kritiku Zemanových slov o znásilňování žen chodí herečce Jitce Čvančarové anonymní maily. "Překvapilo mě, že za tu velkorysost, kterou jsem nabídla panu Zemanovi, aby se omluvil všem ženám, jsem si vysloužila smršť nadávek. Jsem nazvána jako vlastizrádce, kolaborantka, nacistická prostitutka, nebo že podporuji fašistického cizáka," řekla pro server iDnes.cz. "V jedné zprávě například bylo, že naše parta prostitutek a prostitutů vylučuje kolegy, v závorce byl pan Dejdar a paní Bohdalová, a že budeme za chvíli schvalovat jejich popravy," doplnila herečka. Čvančarová se ohradila proti Zemanově výroku v předvolební debatě. Své podpory Schwarzenbergovi však nelituje. Zdroj: iDnes.cz

K omluvě není důvod

Proti výroku se v otevřeném dopise adresovaném Zemanovi ohradila i Česká ženská lobby, která hájí práva žen v Česku. Zemana vyzvala, aby se za větu omluvil.

PSALI JSME:

K tomu dostal prostor při středeční debatě prezidentských kandidátů na TV Nova. Podle Zemana však není k omluvě důvod. "Ten výrok vůbec nebyl namířen proti ženám. Je mi líto, pokud to ženy vztáhly na sebe," reagoval na dotaz herečky Jitky Čvančarové, zda se nechce za daný výrok omluvit.

Řeči měl i Schwarzenberg

Ani druhý kandidát na úřad prezidenta Karel Schwarzenberg se však během kampaně sexistickému výroku neubránil. Když nedávno v České televizi obhajoval to, že rebelujícím poslancům vláda výměnou za jejich hlas nabídla zajímavé pozice ve významných firmách, použil troufalý příměr.

Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg se za výrok omluvil.

"Pokud najmete jednu dívku, která se prochází po ulici, na výkon jistých tělocviků a zaplatíte jí za to, tak je to opovrženíhodná prostituce. Když máte ale, řekněme, přítelkyni nebo partnerku, která jisté úkony nerada dělá, ale když jí slíbíte krásný náhrdelník, tak to vykoná, tak je to jenom posílení partnerských vztahů," vysvětloval Schwarzenberg. A obdobným způsobem podle něj vláda posilovala partnerské vztahy, když rebelům nabídla lukrativní funkce za jejich hlas.

Na rozdíl od Zemana se však ministr zahraničí za svá slova omluvil. "Já se omlouvám, jestli se tímto přirovnáním některá žena cítila dotčena či ohrožena, tak se za to hluboce omlouvám. Anžto jsem obklopen ve svém štábu pořád ženami, tak mi ovšem taky ženy leží na srdci i na jazyku," pronesl v debatě na serveru iDnes.cz.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...