Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zfetovaný řidič mohl být za mřížemi. O podmínce ale soudkyně nevěděla

Muž, který srazil policistku, byl soudem poslán do vazby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž, který srazil policistku, byl soudem poslán do vazby. | foto: Michal Šula, MAFRA

PRAHA Dosavadní verdikty nad zfetovaným řidičem, který autem letos v květnu srazil a zabil policistku, budí pochybnosti. A to i přesto, že ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že v práci soudů chyby nenašlo. Rozsudky, resp. trestní příkazy si vyžádal i server Lidovky.cz. A vyplývá z nich, že k tragédii nemuselo dojít, kdyby Josefu Novákovi nenahrála soudní byrokracie. Rozhodovaly dny.

Loni v srpnu odešel Josef Novák, nyní obviněný ze zabití policistky při zběsilém úprku před policejní hlídkou, od Obvodního soudu Praha - východ s podmínkou. Za to, že seděl za volantem, přestože měl řízení zakázané, dostal trest 10 měsíců s odkladem na dva roky. A k tomu dvouletý zákaz řízení.

Neuběhl ani měsíc a vyslechl si druhý verdikt, a to za stejný přečin - opět řídil auto, přestože měl zákaz. K tomu už byl ale v podmínce. Jenže soudkyně, která dostala případ tentokrát na stůl, jako by o předchozím trestu nevěděla. Porušení podmínky totiž vůbec nezapočetla. Novák vyvázl s trestem obecně prospěšných prací a opět zákazem řízení na dva roky.

Zpět za volant i přes zákaz, po pár dnech

Vyplývá to z trestních příkazů, které získal server Lidovky.cz. Úřad ministryně Heleny Válkové (ANO), která zadala kontrolu Novákova spisu, ale před necelým měsícem uvedl: „Soudkyně, kterým byly věci ‚zfetovaného řidiče‘ přiděleny, jednaly bez průtahů a se všemi nutnými podklady pro rozhodnutí.“ 

VÍCE K TÉMATU:

Ale popořadě a podrobněji.

Loni v květnu proběhlo s Josefem Novákem řízení na Městském úřadu v Brandýse nad Labem, kde z neupřesněného důvodu přišel na 14 měsíců o řidičský průkaz. Kdyby zákaz respektoval, lhůta by vypršela včera - ve středu 23. července 2014.

Jenže nyní 22letý Novák si ze zákazu nic nedělal. Ještě téhož měsíce ho policie za volantem chytla znovu. A než ho za to soud stihl potrestat, policie ho v červenci nachytala ještě jednou, jak ve Staré Boleslavi řídí Ford Transit.

Dva verdikty během měsíce

Verdikt nad ním samosoudkyně Daniela Dubná vynesla v srpnu: "Odsuzuje se k úhrnnému trestu odnětí svobody ve výměře 10 měsíců s podmíněným odkladem na zkušební dobu dvou let.“ K tomu Novák dostal na dva roky zákaz řízení.

Jenže ani to ho od řízení neodradilo. Ještě v srpnu, o dva týdny později byl policií opět přistižen, jak řídí.

Pětatřicetiletá policistka hájila zákon, když byla smrtelně zraněna zdrogovaným řidičem

Pětatřicetiletá policistka hájila zákon, když byla smrtelně zraněna zdrogovaným řidičem

A obvodní soud pracoval velmi rychle, rozhodl už po necelých dvou týdnech. Jenže tentokrát zřejmě rychlost nebyla ku prospěchu. Samosoudkyně Dana Haňková, které případ připadl, totiž podle všeho neměla o udělené podmínce tušení. Odsoudila Nováka pouze za rušení úředního rozhodnutí, které vydal městský úřad, a nikoli za porušení podmínky, kterou mu v srpnu udělil soud. Tentokrát Novák odešel s nařízením odpracovat 240 hodin obecně prospěšných prací a zákazem řízení na dva roky.

Závěr kontroly soudů

„Soudkyně, kterým byly věci ‚zfetovaného řidiče‘ přiděleny, jednaly bez průtahů a se všemi nutnými podklady pro rozhodnutí - s výpisem z evidenční karty řidiče, ve které jsou evidovány dopravní přestupky, opisem z rejstříku trestů a výpisem z evidence stíhaných osob,“ oznámil rezort spravedlnosti poté, co ministryně Helena Válková zadal překontrolovat verdikty, kterév případu Josefa Nováka padly. VÍCE ČTĚTE ZDE.

Podle advokáta Josefa Biňovce stojí za neinformovaností druhé soudkyně zřejmě standardní soudní byrokracie. "Vzhledem ke krátké době mezi vydáním prvého a druhého trestního příkazu se to soudkyně nemusela dozvědět," uvedl pro Lidovky.cz. "V opisu z rejstříku trestů se vykazují pouze pravomocná rozhodnutí soudů," vysvětlil. A jak lze dohledat, rozhodovaly skutečně dny. První verdikt padl 19. srpna, věc byla ukončena až 7. září, přitom druhé líčení s Novákem začalo o tři dny dříve. 

‚Soudy nepochybily’

Na tuto časovou posloupnost odkazuje i ministerstvo spravedlnosti, které trvá na tom, že soudy konaly správně. "První trest nebyl v okamžiku spáchání dalšího přečinu maření výkonu rozhodnutí pravomocný," zdůraznila mluvčí rezortu Kateřina Hrochová.

Novák tedy při začátku druhého soudu ještě nebyl oficiálně v podmínce. „Podmínka totiž pochopitelně může běžet až od pravomocného rozhodnutí,“ uvedla. To znamená po doručení rozhodnutí písemně a vypršení lhůty na podání odporu. A druhý soud začal dříve, než toto proběhlo. „Soudy tedy rozhodně nepochybily,“ tvrdí mluvčí.

Josef Novák se tak za mřížemi ocitl až letos v květnu. Při ujíždění policejní hlídce, kdy nejenže měl zakázáno řídit, ale navíc byl pod vlivem drog, srazil policistku. Ta na následky zranění zemřela. Nyní za to muži hrozí až 16 let ve vězení. Obžaloba ale zatím v případu podána nebyla.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!