Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zgarba končí, nahradí ho Mládek

Česko

  16:50
PRAHA - Ministr zemědělství Petr Zgarba odstoupí 16. listopadu z funkce. Jeho nástupcem bude nynější poslanec ČSSD Jan Mládek. Zgarba uvedl, že po dnešní debatě s premiérem dospěl k závěru, že nabídne rezignaci kvůli četným mediálním kauzám.

Ministr zemědělství Petr Zgarba. foto: Lidové noviny

V poslední době byla středem pozornosti médií především aféra Pozemkového fondu, který umožnil spekulantům v okolí Prahy i na dalších místech ČR získat lukrativní pozemky. Za ty mohou obchodníci získat až dvě miliardy korun.

Podle Paroubka je situace na ministerstvu zemědělství a Pozemkovém fondu velice složitá. "Já chci zdůraznit, že nevěřím tomu, že by Petr Zgarba byl nějakým způsobem zapleten do toho kontroverzního převodu pozemků, ke kterému došlo v Pozemkovém fondu. Podle mých informací nebyl pro tento kontroverzní převod," prohlásil premiér.

Se Zgarbou hodlá dál politicky spolupracovat. "Předpokládám že bude na kandidátce sociální demokracie na významném místě ve svém kraji," řekl premiér.

Petr Zgarba

Ministr zemědělství Petr Zgarba (46), na kterého se v posledních dnech snesla vlna kritiky kvůli převodu pozemků z majetku Pozemkového fondu, se v politice pohybuje jen čtyři roky. Dlouholetý šéf okresní agrární komory v Havlíčkově Brodě se stal až v roce 2001 členem ČSSD a od června 2002 je poslancem. V Paroubkově vládě nahradil letos v dubnu Jaroslava Palase.

O Zgarbovi, který ve sněmovně působil jako místopředseda zemědělského výboru, se v souvislosti s ministerskou funkcí mluvilo už loni v létě, tehdy nakonec zůstal v čele ministerstva Palas. Tři měsíce před vstupem do vlády se Zgarba stal předsedou dozorčí rady státem ovládané společnosti Lesy České republiky.

Ministr se dostal do centra pozornosti už dříve, třeba kvůli nákupu pozemků, jež v posledních letech získal od Pozemkového fondu, kde pracuje jeho manželka. Kontroverzní byly i dotace, které Zgarba prosadil ve sněmovně pro obec Lípa-Petrkov, kde jeho rodina vlastní nemovitosti. Důvodem Zgarbova odstoupení je především situace na Pozemkovém fondu. Ten umožnil spekulantům v okolí Prahy i na dalších místech ČR získat lukrativní pozemky, na kterých mohou vydělat přes dvě miliardy korun.

Mládek má napravit vztahy
Mládek podle Paroubka sice není odborníkem v oblasti zemědělství, ale je to člověk, který prokázal, že je schopným ekonomem teoretickým i praktickým a také manažerem. "V tuhle chvíli potřebujeme někoho, kdo přijde do toho rezortu z vnějšku, a napraví tam ty vztahy," dodal.

Během dne předseda vlády řekl, že jeho trpělivost s Pozemkovým fondem, ale také s Podpůrným garančním, rolnickým a lesnickým fondem (PGRLF), které spadají do Zgarbovy kompetence, je dneškem u konce.

Mládek ke svým cílům uvedl, že je třeba rekonstruovat orgány Pozemkového fondu i PGRLF. Dále se chce zaměřit na hladký tok evropských peněz do českého zemědělství. Pokud jde o samotné ministerstvo, chce Zgarbův nástupce provést kroky směrem k funkčnosti úřadu, v případě nutnosti i personální změny.

V Pozemkovém fondu, který spravuje státní zemědělské nemovitosti a vypořádává restituční nároky na náhradní pozemky, je podle Paroubka potřeba razantním způsobem vyměnit prezídium, výkonný výbor, ale také se podívat do řad úředníků PF. Vláda již schválila návrh na odvolání prezidia, které odsouhlasilo zvláštní režim, v rámci nějž půdu získali překupníci. Odvolání členů orgánu musí ještě schválit Poslanecká sněmovna. O svůj post již také na Zgarbův návrh přišlo několik členů výkonného výboru.

Personální změny ale premiér nepokládá za uzavřené ani v PF, ani v podpůrném fondu. Ten byl ve středu nucen převést významný podíl potravinářské firmy Setuza na firmu Český olej, který zastupuje podnikatel Tomáš Pitr. Převod 38 procent akcií Setuzy na Český olej vychází ze smlouvy, připravené minulým vedením MZe, v jehož čele byl ministr zemědělství Jaroslav Palas. Zgarba kvůli netransparentní transakci ve středu z podstatné části obměnil představenstvo i dozorčí radu PGRLF.

Kvůli aféře s Pozemkovým fondem vyzývala k Zgarbu k odstoupení opoziční ODS. Podle občanských demokratů transakce s pozemky vyvolávají podezření ze spoluúčasti ministra na spekulaci za dvě miliardy korun. Ministr tato obvinění dříve označil za nehoráznost.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat