Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zgarba kupoval od spekulanta

Česko

  9:27
PRAHA - Ministr zemědělství Petr Zgarba, který ve středu odstoupí kvůli spekulacím s pozemky, sám v minulosti obchodoval s restitučními nároky. Podle informací LN v roce 2003 koupil restituční nároky na půdu v hodnotě zhruba 350 tisíc korun od firmy podnikatele Gabriela Večeři.

Odstupující ministr zemědělství Zgarba foto: Michal KamarytČTK

Stejného muže, který od Pozemkového fondu za podivných okolností získal desítky hektarů pozemků u Prahy a po změně územního plánu na tom vydělá stovky milionů korun.

Zgarba přitom dosud tvrdil, že se s Večeřou nijak zvlášť dobře nezná. Stejně tak odmítá, že by Večeřovi k lukrativním pozemkům u Prahy sám pomohl. Ještě před svojí rezignací odvolal pět členů výkonného výboru fondu.

Jeden z nich, místopředseda František Brožík (ČSSD), přitom LN potvrdil, že Zgarba skutečně koupil restituční nároky od Večeřovy firmy. Konkrétně podle něj mělo jít o firmu Agro Měřín, kde je Večeřa šéfem představenstva. Část nároků měl navíc Zgarba podle Brožíka koupit od "paní Heleny Večeřové". Zda jde o příbuznou Gabriela Večeři, případně v jakém jsou vztahu, ovšem Brožík říct nedokázal.

"Připadá mi to nemorální. Pokud chtěl pan Zgarba hospodařit, tak neměl vykonávat exekutivní funkci," míní Brožík. Samotnému Zgarbovi se LN od pátku nepodařilo dovolat na mobilní telefon. V jeho sekretariátu na ministerstvu LN sdělili, že "pan ministr má jednání", a vzali si kontakt s tím, že se později ozve. To ale neučinil.

Stejné informace jako LN s odvoláním na "neoficiální informace" zveřejnil i týdeník Euro. Podle něj ale Zgarba restituční nároky v hodnotě 350 tisíc koupil od Večeřovy firmy Agrovysočina.

Podle Eura si už Zgarba vybral 8,4 hektaru půdy, které na něj byly převedeny 14. října 2003 v katastrálním území Okrouhličky na Havlíčkobrodsku. Na pozemky za dalších 100 tisíc korun od Pozemkového fondu ještě čeká. Euru prý Zgarba minulý týden řekl, že už si nevzpomíná, od koho nároky koupil.
Autoři:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat