Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zgarbu sesadil Paroubek

Česko

  7:26
Skončil dobrovolně, nebo byl odvolán? Přestože premiér Paroubek s ministrem zemědělství Zgarbou prezentovali první variantu, podle informací LN byl Zgarba k demisi dotlačen.

Odstupující ministr Petr Zgarba, premiér Jiří Paroubek a Zgarbův nástupce Jan Mládek (zleva). foto: Lidovky.cz

Přesně na půl pátou odpoledne včera svolal premiér Jiří Paroubek mimořádný brífink na Úřadu vlády. Na něm vystoupil spolu se šéfem resortu zemědělství Petrem Zgarbou oznámili, že se ministr rozhodl dobrovolně na svoji funkci rezignovat.

V tu chvíli už ovšem LN o Zgarbově avizovaném konci několik hodin věděly. Definitivní rozhodnutí totiž padlo už brzy ráno na zasedání nejužšího vedení sociální demokracie.

„Během dne mě navštívil pan ministr Petr Zgarba, seznámil mě se svým úmyslem ukončit své působení ve funkci ministra zemědělství. Chtěl bych ocenit, že projevil velkou morální sílu.
Ačkoliv není přímo odpovědný za tyto záležitosti, tak mi nabídl rezignaci,“ tvrdil Paroubek.
„Těmito záležitostmi“ měl na mysli fakt, že Pozemkový fond umožnil rychlé vydání lukrativních pozemků u Prahy za zlomek skutečné ceny, navíc Zgarbovu známému Gabrielu Večeřovi.

Jenže rozhodování o Zgarbově další budoucnosti nebylo zdaleka tak idylické, jak se Paroubek snažil navodit. Ministr se navíc podle informací LN z řad ČSSD do poslední chvíle snažil vyjednávat, aby skončit nemusel. Jenže mu „nepřidalo“ ani to, že Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond musel předevčírem kvůli půldruhého roku utajeným smlouvám převést část akcií na firmu Český olej Tomáše Pitra. Jednoho z premiérových velkých soupeřů v kauze Unipetrol.

Už ráno na zasedání grémia ČSSD tak bylo jasné, že Zgarba skončí. „Paroubek se vyjádřil, že už má těch problémů dost a hned se stanovili možní nástupci - poslanci Jan Mládek, Ladislav Skopal a Miroslav Vlček,“ sdělil LN zdroj blízký vedení ČSSD.

Jeden z poslanců ČSSD pak LN popsal, že Paroubek mluvil o Zgarbově odvolání v úzkém kruhu svých spolupracovníků už v úterý. „Zgarbovi vyčítal hlavně to, že si neumí zjednat v resortu pořádek. Paroubek také naznačil, že jak nechtěl zasahovat do kandidátek, tak v tomto případě udělá výjimku,“ sdělil poslanec v narážce toho, že Zgarba chtěl být lídrem na Vysočině.

Podle zdroje LN blízkého vedení ČSSD ovšem chtělo vedení strany původně s oznámením Zgarbovy rezignace pár dní posečkat. „Prezident Klaus je totiž v zahraničí. Původně se mělo počkat, až se vrátí on i premiér, který jede do zahraničí později,“ dodal zdroj LN. A na tiskové konferenci později skutečně zaznělo, že Zgarba skončí k 16. listopadu, kdy budou oba politici v Česku.

Také při rozhovoru se vyjmenovanými kandidáty na Zgarbova nástupce se zdálo být jasno. Zatímco Vlček se Skopalem byli takovou možností evidentně překvapeni, Mládek poznamenal: „Pokud přijde, budu k takové nabídce přistupovat velmi vážně. Ale nechal bych na premiérovi, ať to oficiálně vyhlásí“.
Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat