Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žháři z Vítkova jsou na svobodě. Jako rodič nesouhlasím, řekl ministr Blažek

Česko

  9:48aktualizováno  14:58
Z věznice v Mírově byli podmíněně propuštěni Václav Cojocaru a Ivo Müller, odsouzení byli na 20 let za žhářský útok na domek Romů ve Vítkově. Rozhodl o tom šumperský okresní soud. „Jako rodič bych pro to nebyl,“ vyjádřil se k propuštění ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Z věznice dnes dva propuštěné odvezl jejich obhájce Ladislav Myšák, oba muži se v autě skryli za sedačkami.

Zhruba dvě desítky novinářů se k nim vůbec nedostaly, prostor již zhruba 50 metrů před věznicí střežila vězeňská služba se psem a vchod do věznice zakrývala po celou dobu záměrně postavená hasičská cisterna.

K neobvyklému postupu se na Twitteru vyjádřila policie. „Jakéhokoliv zásahu z naší strany nakonec nebylo potřeba. Na místě jsme preventivně kontrolovali pouze jedno vozidlo a po zjištění, že se zde nepohybuje za účelem narušení veřejného pořádku, ale řídí jej zástupce médií, i toto pokračovalo dál v cestě,“ uvedli.

„Jedním z našich úkolů je předcházení trestné činnosti a narušení veřejného pořádku. Pokud máme informace o hrozícím riziku, musíme adekvátně reagovat. V případě propuštění žhářů z Vítkova šlo o tento případ. Naše přítomnost na místě nebyla servisem, ale preventivním opatřením,“ doplnila vyjádření policie.

Pár minut před tím, než byli oba odsouzení podmíněně propuštěni, se za vraty káznice ozval pískot a potlesk. „Jsem přesvědčen, že soud rozhodl dobře. Já jim věřím,“ řekl obhájce Myšák.

Kromě odpykání dvou třetin trestu, hrálo pro jejich podmíněné propuštění i dobré chování za mřížemi a snaha splácet škodu, kterou soudy vyčíslily na 17 milionů korun. Oba podle obhájce ve vězení pracovali.

„Müller dělal vedoucího přípravy výroby, Cojocaru dělal parťáka na dílně, oba byli ve vedoucích funkcích,“ uvedl v pondělí obhájce. Doplnil, že jeden z nich má vystudovanou průmyslovou školu, druhý je vyučený autoelektrikář a nebude pro ně problém pracovat také na svobodě.

Odpykali si dvě třetiny trestu

Václav Cojocaru a Ivo Müller se v roce 2009 podíleli na žhářském útoku na rodinný dům ve Vítkově na Opavsku, ve němž tehdy žila romská rodina. Při útoku byli zraněni celkem tři lidé, malá Natálie měla popáleniny na 80 procentech těla a nese si doživotní následky.

O jejich podmíněném propuštění po více než 13 letech strávených za mřížemi rozhodl minulý týden Okresní soud v Šumperku. Státní zástupce s propuštěním v obou případech souhlasil, byť si z formálních důvodů si ponechal lhůtu pro případné odvolání.

K podmínečnému propuštění žhářů se vyjádřil i ministr spravedlnosti Pavel Blažek. „Neodpovídám vám jako ministr spravedlnosti, případ znám jen z novin. Odpovídám jako rodič: No, samozřejmě bych pro to nebyl,“ okomentoval.

Muži si za pokus o několikanásobnou rasově motivovanou vraždu odpykali dvě třetiny trestu, soud jim stanovil zkušební dobu na sedm let a probační dohled. Splácet musejí i náhradu škody. Z věznice je dnes odvezl jejich obhájce Ladislav Myšák.

Roli hrála sebereflexe a chování

Zatímco Cojocaru a Müller dnes vyšli na svobodu, za mřížemi věznice zůstávají i nadále jejich komplicové David Vaculík a Jaromír Lukeš. Oba dostali tresty přísnější ve výši 22 let - dvě třetiny trestu jim uplynou, až si odpykají za mřížemi 14,5 let. Započítává se do toho i doba strávená ve vazbě, ve které jsou umístěni od srpna 2009; nejdříve by tak mohli podat žádost o podmíněné propuštění v první polovině příštího roku.

Svou roli při rozhodování soudu o těchto žádostech však hraje i chování ve vězení, snaha uhradit škodu či sebereflexe. Matka popálené Natálie, Anna Siváková, letos v lednu deníku Právo řekla, že Cojocaru a Müller posílají měsíčně dohromady asi 3000 korun, Lukeš posílá 150 nebo 200 korun a jediný, kdo neposlal nic, je Vaculík.

Rozhodnutí soudu propustit dva ze čtyř odsouzených Annu Sivákovou minulý týden šokovalo. „Chce se mi brečet. Chce se mi zvracet. Nesouhlasím s tím. Oni se nezměnili. Naše rodina, hlavně Natálka, budeme trpět celý život,“ řekla.

Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové je rozhodnutí soudu nepřiměřené. Za necitlivé považuje, že se poškozená rodina o verdiktu dozvěděla až z médií. Rozhodnutí soudu šokovalo také vládní zmocněnkyni pro záležitosti romské menšiny Lucii Fukovou.

Na dům obývaný početnou romskou rodinou zaútočila čtveřice mladíků v noci na 19. dubna 2009, do oken hodila zápalné láhve. Dům začal okamžitě hořet. Tři lidé byli zraněni, nejvážněji tehdy ani ne dvouletá Natálie. Dítě bylo popáleno na 80 procentech těla a přišlo o tři prsty na rukou. Podle znalců všichni čtyři odsouzení patřili k aktivním severomoravským neonacistům, kteří propadli neonacistické ideologii.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!