Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zhasla hvězda Karnevalové noci

Česko

NEKROLOG

Ve středu 30. března zemřela v Moskvě v pětasedmdesáti letech na srdeční selhání Ljudmila Gurčenková, ruská filmová a divadelní herečka a zpěvačka.

Hvězdou se stala už v jedenadvaceti letech, kdy se objevila jako Lena Krylovová v Rjazanovově debutu Karnevalová noc (1956). Film se stal natolik oblíbeným, že představitelku hlavní hrdinky vítaly davy fanoušků ve všech sovětských městech, jež v následujících dvou letech navštívila s živými karnevalovými výstupy. O čtvrtstoletí později získala od stejného režiséra výraznou roli číšnice Věry, která se zamiluje do vězně, v hořké komedii Nádraží pro dva.

Rodačka z ukrajinského Charkova a dcera dělníka z továrny na traktory vystudovala moskevský VGIK u Sergeje Gerasimova a Tamary Makarovové. Po dalším úspěšném filmu, Fajncimmerově Děvčeti s kytarou (1958), zabrzdil komunistický režim její kariéru lživým nařčením z daňových podvodů a z nedostatku vlastenectví. Devět let pak točila jen málo, a uplatnila se na scéně Sovremeniku v pozoruhodných inscenacích Olega Jefremova. Ve středním věku se Gurčenková zdařile přehrála do psychologických postav v Tregubovičových dílech Staré zdi (1973) a Zpětná vazba (1977), Germanově 20 dnech bez války (1976), Michalkovových Pěti večerech (1978), Končalovského Sibiriádě (1979), Balajanově Letech ve snu a ve skutečnosti (1982) či v Meňšovově Lásce a holubech (1984).

Nahrála několik pěveckých alb a napsala knihu pamětí. Byla nositelkou řady vyznamenání včetně titulu národní umělkyně SSSR (1983). V letech 1978 a 1980 se zúčastnila mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

Vedle světa filmu, divadla a hudby žila Gurčenková naplno i v soukromí. Poprvé se provdala za syna spisovatele Borise Pilňaka Borise Andronikašviliho, s nímž měla dceru Marii. Jejím druhým manželem se stal syn prozaika Alexandra Fadějeva s týmž jménem, třetím mužem byl zpěvák Josif Kobzon, čtvrtým hudebník Konstantin Kupervais, pátým a posledním pak producent Sergej Senin.

Ve středu zemřela poté, co jí selhalo srdce, se zdravotními obtížemi se však potýkala už déle. Léčila si kupříkladu zlomeninu kyčle, kterou utrpěla před šesti týdny doma při pádu. Kromě jediné dcery měla dvě vnoučata a jednu pravnučku.

***

Ljudmila Gurčenková * (1935, Charkov – 2011, Moskva) * Z 80 filmů, v nichž předvedla temperamentní komediální talent, byly mnohé i v československé distribuci, například hudební film Karnevalová noc (1956) či hořká komedie Nádraží pro dva (1982). * Narodila se v ukrajinském Charkově, studovala na filmovém institutu v Moskvě a kromě plátna proslula i v divadle. Pro své pěvecké a taneční nadání byla obsazována do hudebních filmů.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...